Pete Hegseth: Europa „nerecunoscătoare” ar trebui să-i spună „mulțumesc” lui Donald Trump

Pete Hegseth / Profimedia Images
19 March 2026, 16:44 (actualizat 19 March 2026, 16:45)

„Un regim ca acesta, care refuză să-și abandoneze ambițiile nucleare, nu este doar o problemă regională, ci este o amenințare directă la adresa Americii, a libertății și a civilizației din lume, a Orientului Mijlociu, a aliaților noștri nerecunoscători din Europa”, a spus Hegseth.

Pete Hegseth le-a spus reporterilor că întreaga lume „ar trebui să-i mulțumească” lui Donald Trump, susținând în același timp că războiul din Iran a fost un succes.

Lăudându-se cu cât de bine a decurs războiul din Iran, Hegseth i-a criticat dur pe cei care au pus la îndoială durata războiului și efectele sale pe scară largă.

„Un regim ca acesta, care refuză să-și abandoneze ambițiile nucleare, nu este doar o problemă regională, ci este o amenințare directă la adresa Americii, a libertății și a civilizației din lume, a Orientului Mijlociu, a aliaților noștri nerecunoscători din Europa”, a spus Hegseth.

„Chiar și segmente ale propriei noastre prese ar trebui să-i spună un singur lucru președintelui Trump: «Mulțumesc».”

Remarcile lui Hegseth vin în contextul în care prețurile la gaze au crescut vertiginos, iar petrolul brut Brent, standardul internațional, a ajuns la 114 dolari pe baril, pe fondul creșterii temerilor globale privind o criză energetică.

Prețurile au crescut cu peste 57% de când Israelul și Statele Unite au început războiul pe 28 februarie, cu atacuri asupra Iranului.

În ciuda acestui fapt, Hegseth a spus că războiul din Iran „nu va fi ca” cele din Irak și Afganistan, inițiate de ceea ce el a numit „politicieni proști”.

„Mass-media de aici vrea să vă facă să credeți, la doar 19 zile de la începutul acestui conflict, că ne îndreptăm cumva spre o prăpastie sau o mlaștină fără sfârșit. Nimic nu ar putea fi mai departe de adevăr”, a susținut Hegseth.

Războiul lui Trump în Iran este foarte nepopular, nu doar în Statele Unite, ci și în Regatul Unit.

Săptămâna trecută, s-a dezvăluit că soldaților americani li s-a spus de către oficiali că conflictul din Iran este „planul lui Dumnezeu” de a aduce sfârșitul lumii.

Fundația pentru Libertate Religioasă Militară a primit peste 200 de plângeri de la personal din toate ramurile forțelor armate.

Un reclamant a spus că comandantul lor a început briefingul de pregătire pentru luptă „îndemnându-ne să nu ne «temem» de amenințarea iminentă a războiului”.

Ei au spus: „Ne-a îndemnat să le spunem trupelor noastre că «totul face parte din planul divin al lui Dumnezeu» și a făcut referire în mod specific la numeroase citate din Cartea Apocalipsei care se referă la Armaghedon și la revenirea iminentă a lui Isus Hristos.”

„El a spus că: «Președintele Trump a fost uns de Isus să aprindă focul semnal în Iran pentru a provoca Armaghedonul și a marca întoarcerea sa pe Pământ.”

Conform unei copii a e-mailului distribuit de jurnalistul Jonathan Larsen, comandantul a spus acest lucru cu un «zâmbet larg pe față».

„Secretarul de război” american Hegseth a pledat de mult timp pentru o abordare naționalistă creștină a conducerii.

El a lăudat cruciadele, când războinicii creștini din Europa de Vest au luat fără milă controlul Ierusalimului de sub stăpânirea musulmană între secolele al XI-lea și al XIII-lea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite