Slovacia taxează șoferii străini la pompă: motorina mai scumpă și raționalizată

19 March 2026, 12:49 (actualizat 19 March 2026, 12:56)

O măsură de protecție inedită intră în vigoare de astăzi în Slovacia. Guvernul condus de Robert Fico a decis ca șoferii străini să plătească mai mult pentru motorină.

Doar conducătorii auto cu vehicule înmatriculate în Slovacia vor beneficia de un preț mai mic. Premierul a justificat decizia drept „o discriminare pozitivă necesară”, după ce șoferi din Polonia au trecut granița și au epuizat stocurile unui lanț de benzinării din nordul țării.

Ministerul Finanțelor de la Bratislava urmează să stabilească diferența exactă de preț, pe baza unei medii a costurilor din statele vecine. Măsura va fi aplicată, pentru moment, timp de 30 de zile.

În paralel, autoritățile slovace au introdus și o limită privind cantitatea de motorină care poate fi achiziționată: pe lângă un plin de rezervor, șoferii vor putea cumpăra doar 10 litri suplimentari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite