Ministrul iranian de Externe afirmă că doctrina nucleară a Teheranului este puţin probabil să se schimbe

Abbas Araqchi / Foto Profimedia Images
18 March 2026, 11:00

Poziţia Iranului faţă de dezvoltarea armelor nucleare nu se va schimba semnificativ, a declarat ministrul de externe Abbas Araqchi pentru postul Al Jazeera, în declaraţii transmise miercuri de presa iraniană, subliniind că noul lider suprem iranian nu şi-a exprimat încă public opinia pe această temă, relatează Reuters.

Fostul lider suprem, ayatollahul Ali Khamenei, care a fost ucis la începutul războiului lansat de SUA şi Israel împotriva Iranului, s-a opus dezvoltării armelor de distrugere în masă printr-o fatwa, un edict religios, publicată la începutul anilor 2000.

Ţările occidentale, inclusiv SUA şi Israelul, au acuzat de ani de zile Teheranul că doreşte să obţină arme nucleare, în timp ce autorităţile iraniene au declarat că programul lor nuclear este exclusiv în scopuri civile.

Araqchi a declarat că edictele religioase depind de juristul islamic care le emite şi a adăugat că nu este încă în măsură să judece opiniile politice ale lui Mojtaba Khamenei, noul lider suprem al Iranului.

Araqchi a afirmat totodată pentru Al Jazeera că atacurile iraniene în apropierea zonelor urbane în ţările din Golf au loc ca urmare a relocării forţelor americane din bazele militare în hoteluri din oraşe.

“Oriunde se adună forţe americane, oriunde există facilităţi care le aparţin, acestea sunt vizate. Este posibil ca unele dintre aceste locuri să fie în apropierea zonelor urbane”, a afirmat şeful diplomaţiei iraniene.

Mojtaba Khamenei: Toate bazele SUA din regiune trebuie închise, vor fi atacate. Vom cere despăgubiri de la inamic

Toate bazele americane trebuie închise imediat în regiune şi aceste baze vor fi atacate, a declarat joi noul lider suprem al Iranului, ayatollahul Mojtaba Khamenei, în primul mesaj transmis de la numirea sa în această calitate, care este citit la televiziunea de stat iraniană. El a cerut totodată ca strâmtoarea Ormuz să rămână în continuare închisă ca instrument de presiune asupra duşmanului.

Araqchi a recunoscut că ţările din regiune sunt “supărate şi că populaţia lor a fost rănită sau deranjată” de atacurile iraniene, dar a adăugat că vina îi aparţine în totalitate Washingtonului pentru începerea războiului pe 28 februarie.

Potrivit şefului diplomaţiei iraniene, consecinţele războiului din Orientul Mijlociu “vor afecta pe toată lumea” şi a salutat criticile la adresa conflictul formulate de ţările occidentale.

“Valul de repercusiuni globale abia a început şi va lovi pe toată lumea, indiferent de averea, religia sau rasa lor”, a scris ministrul marţi seara pe reţeaua X, însoţind mesajul de o copie a scrisorii de demisie a unui înalt oficial american în domeniul antiterorismului care a protestat împotriva războiului.

“Tot mai multe voci, inclusiv oficiali europeni şi americani, numesc războiul împotriva Iranului nedrept. Mai mulţi membri ai comunităţii internaţionale ar trebui să facă acelaşi lucru”, a adăugat Araghchi. Sursa: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite