Republica Moldova a instituit stare de alertă pe Nistru, din cauza poluării cu petrol. Maia Sandu: Rusia poartă întreaga responsabilitate

15 March 2026, 22:21 (actualizat 15 March 2026, 22:26)

Autoritățile din Republica Moldova au instituit stare de alertă de Mediu pentru 15 zile în bazinul râului Nistru, din cauza poluării cu petrol. Măsuri speciale se aplica și la stația de captare care alimentează cu apă potabilă capitala Chişinău.

Două baraje au fost montate în apropierea staţiei de captare a apei din localitatea Vadul lui Vodă, pentru a opri eventualele infiltraţii cu petrol în sistemul de alimentare cu apă a Chişinăului. Zona este securizată şi nu este permis accesul persoanelor neautorizate.

Guvernul a instituit stare de alertă de mediu pentru o perioadă de 15 zile, ceea ce permite autorităților să intervină rapid cu măsuri suplimentare pentru limitarea poluării.

Atacul Rusiei asupra centralei hidroelectrice Novodnistrovsk din Ucraina a provocat o scurgere de petrol în râul Nistru, punând în pericol aprovizionarea cu apă a Moldovei. Am declarat stare de alertă ecologică și luăm măsuri pentru a ne proteja cetățenii. Rusia poartă întreaga responsabilitate“, a scris Maia Sandu, într-o postare pe rețelele sociale.

În Republica Moldova au ajuns și 13 experți din România, care participă la intervenție cu echipamente speciale pentru limitarea și colectarea substanțelor petroliere.

Analizele de laborator indică concentrații ridicate de poluanți în nordul Republicii Moldova, iar unda de poluare continuă să se deplaseze pe cursul râului.

Poluarea Nistrului a fost provocată de bombardamentele rusești asupra hidrocentralei Novodnestrovsk din Ucraina.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite