Iranul nu mai participă la CM 2026. Decizia Teheranului ar putea avea legătură cu azilul politic cerut de unii sportivi

12 March 2026, 21:41

Războiul din Orientul Mijlociu are efecte și în lumea sportului. Iranul a anunțat că nu va participa la Cupa Mondială de Fotbal din această vară. Ministrul iranian al Sportului a exclus deplasarea selecționatei la cel mai important eveniment fotbalistic al anului.

Ministrul iranian al sporturilor a explicat că Statele Unite și Israelul “țări corupte”, după cum a spus el, l-au asasinat pe liderul suprem, așadar fotbaliștii nu mai au condiții pentru a participa la Cupa Mondială.

Iranul urma să dispute cele trei meciuri din grupa lor, împotriva Belgiei, Egiptului şi Noii Zeelande.

Președintele Donald Trump a declarat că sportivii iranieni sunt bineveniți.

Gianni Infantino, președintele FIFA: “Am discutat cu președintele Trump despre actuala situație din Iran și despre faptul că naționala iraniană s-a calificat la Cupa Mondială 2026. În această discuție, președintele Trump a reiterat faptul că echipa iraniană este, desigur, binevenită să participe la campionatul din Statele Unite”. 

Decizia Iranului de nu participa la Cupa Mondială ar putea avea însă legătură cu azilul politic cerut de unii sportivi pe care începerea războiului i-a surprins în străinătate.

E posibil ca regimul să se teamă că echipa de fotbal ar putea refuza întoarcerea din Statele Unite. Așa cum au făcut cinci jucătoare din echipa de fotbal feminin a Iranului. Ele au cerut azil în Australia.

Zeci de oameni s-au adunat zilnic în fața hotelului unde erau cazate, pentru a le cere autorităților australiene să aprobe cerererile de azil formulate de fotbalistele iraniene.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite