Donald Trump, optimist despre “mica excursie” în Iran și blocajul din strâmtoarea Ormuz
Operaţiunile din Iran sunt că o excursie pentru americani, spune Donald Trump. La o serie de evenimente publice, el s-a declarat optimist în ceea ce priveşte deblocarea strâmtorii Ormuz.
Donald Trump, președintele SUA: Am făcut o mică excursie. A trebuit să facem această mică excursie de două săptămâni. Dar a fost incredibil. Armata noastră este incredibilă.
Reporter: Ați spus că e o mică excursie și ați spus că e un război. Deci, cum este?
Donald Trump: E și una, șI alta. E ambele. E o excursie care ne va ține departe de război. Și războiul va fi… Pentru ei e un război, pentru noi s-a dovedit a fi mai ușor decât credeam.
Iranul amenința în continuare că nu va permite trecerea prin Strâmtoarea Ormuz a nici unui litru de petrol destinat Statelor Unite, Israelului sau aliaților acestora.
Locotenent-colonel Ebrahim Zolfaghari, purtător de cuvânt al Khatam Al-Anbia, care operează companiile deținute de Garda Revoluționară: Orice navă a cărei navă sau încărcătură de petrol aparține Statelor Unite, regimului sionist sau partenerilor lor ostili va fi considerată o țintă legitimă.
Traficul prin strâmtoare este, practic, blocat, dar președintele Donald Trump este optimist.
Reporter: Vorbiți cu directorii generali ai companilor petroliere, să îi încurajați să folosească Strâmtoarea Ormuz?
Donald Trump: Cred că ar trebui să o facă. Cred că ar trebui să folosească strâmtoarea. Am distrus aproape toate navele lor de minare într-o singură noapte. Am ajuns la vasul numărul 60.

