EXCLUSIV Echipa Știrilor TVR a filmat desfășurarea lucrărilor de la Baza 57 Aeriană. Va putea găzdui 10 mii de militari și va include locuințe și un spital

9 March 2026, 20:28 (actualizat 10 March 2026, 14:37)

România va avea, în 2040, cea mai mare bază militară din Europa. Dar, mult mai repede, la Mihail Kogălniceanu va fi gata cea mai modernă şi cea mai lungă pistă pentru aeronave militare din țară. Și tot acolo va fi casa celei de-a treia escadrile de avioane F-16 a României. Tineri ieşiti recent din Academie se gândesc cum va arăta baza la final. Un reportaj de Ilinca Nazarie și Alex Ungureanu.

Când am ajuns aici nu era mare lucru, era destul de vag totul, era încă câmp. Am emoții când vin aici, pentru că, efectiv, ce se construiește aici nu s-a mai construit și nu știu dacă vor mai vedea asemenea lucruri.

Acum exact doi ani începeau lucrările la noua pistă a Bazei 57. Mihaela este unul dintre inginerii care lucrează la acest amplu proiect.

Slt. Mihaela Haimana, ofițer specialist, birou infrastructură: În acest moment se toarnă căile de rulare, se toarne asfaltul la pistă. Se lucrează intens, astfel încăt să putem să ajungem cu lucrările la termenul de finalizare din 2027.

Ilinca Nazarie, jurnalist TVR: Trei kilometri și jumătate, atât va avea la finalizarea lucrărilor pista de pe care vor decola și pe care vor ateriza aeronavele F-16 ale celei de-a treia escadrile de vânătoare a României. Este vorba despre recent înființata escadrilă 58 aviație vânătoare.

Se construiesc mai întâi o pistă, un turn de control, toată zona de parcare a aeronavelor şi clădirile pentru escadrile.  Iar în etapa a doua, locuințe, gradiniţe, o şcoală şi un spital. Mihaela se ocupă de toată zona socială.

Slt. Mihaela Haimana, ofițer specialist, birou infrastructură: Mi-am dorit să învăț ceva, asfel încât atunci când merg pe stradă să zic: uite chestia aia am făcut-o eu. În acest proiect gândesc zona socială, care va fi în această bază în viitor. Mă ocup de ce clădiri vor fi, în ce clădiri vor locui și lucra militarii în această bază. Îmi doresc foarte mult ca zona să fie cât mai funcțională, astfel încât militarii care vin aici să găsească tot ce au nevoie.

Cu 12 miliarde de lei, baza de la Mihail Kogălniceanu va deveni în 20 de ani una dintre cele mai mari din spațiul NATO.

Cdor. Gabriel Goagă, comandantul Bazei 57 Aeriană: Baza 57, pentru că are o locație strategică din punct de vedere al României, dar şi din punct de vedere al NATO. Este o bază aflată la limita flancului estic al NATO, la limita graniței de est a României. Este o bază de dislocare pentru militarii din alianța NATO și aceste facilități vin să contribuie la suportul pe care România îl asigură pentru dislocarea trupelor străine, dar și pentru operarea capabilităților naționale pe care le avem.

Baza 57 Aeriană va putea găzdui până la 10.000 de militari. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite