Traian Băsescu, la TVR Info: Trecerea sub “umbrela nucleară” a Franței ar însemna desființarea NATO. Nu se poate să fii în același timp și în NATO, și cu Franța
Fostul președinte al României Traian Băsescu a declarat miercuri, în direct la TVR Info, că inițiativa Franței privind “umbrela nucleară” este extrem de riscantă și avertizează că ar putea duce chiar la desființarea Alianței Nord Atlantice.
“În calitatea pe care o am acum și nu în cea pe care am avut-o, în opinia mea este extrem de riscantă inițiativa. În primul rând, dacă statele NATO și Uniunii Europene s-ar constitui într-un grup care trece sub umbrela nucleară a Franței, asta ar însemna practic desființarea NATO. Pentru că nu pot exista două sisteme de protecție împotriva loviturilor nucleare sau de descurajare nucleară sub comanda a două structuri pentru aceleași spații pe care chipurile le-ar proteja”, a afirmat fostul președinte.
Este de neconceput că, pe de o parte, suntem sub umbrela NATO, iar pe de altă parte, sub o umbrelă franceză, atrage atenția Traian Băsescu.
“Franța nu are arsenalul nuclear și sistemul nuclear de apărare integrat în sistemul NATO. Sistemul NATO al Franței este separat, este individual, nu este parte a unui sistem NATO și este strict la discreția președintelui Franței. Deci nu s-ar putea ca în același timp să fii și în NATO și cu Franța, pentru că sunt, din punct de vedere al capacităților nucleare, două povești, două realități complet diferite, independente una de alta. Cum ar fi unui stat care e membru în NATO să se pună și sub umbrela Franței și să aibă două sisteme de apărare împotriva loviturilor nucleare? Ar fi absolut ridicol, nu se știe cine se apără la nevoie“, a explicat fostul șef de stat la TVR Info.
În ceea ce privește “umbrela” oferită de Franța, fostul președinte spune că Parisul are în momentul de față 280 de focoase nucleare. “Ca să descurajezi nuclear, ar trebui să descurajezi țări care au 4.500 de focoase nucleare, cum ar fi Rusia, spre exemplu, sau știu eu, o mie de focoase nucleare, cum ar fi China. Este greu să treci de la 280 de focoase nucleare să intimidezi pe unul care are 4.500 de focoase“, a explicat Băsescu.
“Adoptarea unei soluții prin care să intrăm sub umbrela nucleară a Franței înseamnă, pe de o parte, costuri uriașe, iar pe de alta parte înseamnă ieșirea din NATO. Or, cred că România nu-i pregătită în momentul de față să spună adio organizației nord-atlantice, pe de o parte, iar pe de altă parte cred că veselia noastră de a ne separa de Statele Unite nu-i cel mai bun lucru pe care îl putem face acum” – a conchis fostul președinte.
Declarațiile vin în contextul în care România a fost invitată de Franța la discuții despre “umbrela” de protecţie nucleară. Aflată în vizită oficială în Polonia, ministra de Externe, Oana Țoiu, nu a dorit să exprime o părere personală despre subiect.
Oana Țoiu, ministrul de Externe: În ceea ce privește propunerea Franței, România este una dintre țările invitate la aceste conversații, există întotdeauna o deschidere din partea partenerilor noștri strategici în ceea ce privește avansarea conversațiilor care au legătură cu securitatea, dezvoltarea economică, dar este într-un stadiu foarte incipient în ceea ce privește detaliile planului potențial, iar din partea românească și în ceea ce privește feedback-ul pe care îl avem în acest sens, acesta se încadrează în competența Consiliului Național de Securitate, prezidat de președinte, iar președintele va avea în curând întâlniri relevante pentru acest subiect.
Franţa va spori numărul focoaselor nucleare, a anunțat preşedintele Emmanuel Macron. Opt țări europene ‘au acceptat’ să participe la ”descurajarea avansată” propusă de Paris.

