Val de bombardamente americane și israeliene asupra Iranului
Războiul din Golf ia amploare. Israelul și Statele Unite au bombardat masiv Iranul. La Teheran, în capitală, au fost făcute una cu pământul clădiri cheie ale regimului teocratic. Și Iranul a răspuns: a lovit ambasada SUA din Riad, câmpuri petroliere și baze americane. Washingtonul cere americanilor să plece imediat și pe orice cale din 14 țări din Orientul Mijlociu.
Atacurile israelo-americane vizează puncte cheie pentru regimul teocratic de la Teheran. A fost lovit inclusiv palatul prezidenţial şi birourile Consiliului Suprem de Securitate Naţională.
Potrivit unui ONG american, în cele 4 zile de bombardamente aericano-israeliene ar fi murit 700 de iranieni.
Marele val urmează să vină peste Iran, avertizează președintele Donald Trump. El spun că iranienii ar fi dorit reluarea negocierilor, dar el le a răspuns ”e prea târziu”.
De altfel, atacurile vizează inclusiv zona subterană de îmbogăţire a uraniului de la Natanz, din centrul Iranului. Bombardamentele s au soldat cu daune în zonele de acces ale uzinei.

