Val de bombardamente americane și israeliene asupra Iranului

3 March 2026, 20:11

Războiul din Golf ia amploare. Israelul și Statele Unite au bombardat masiv Iranul. La Teheran, în capitală, au fost făcute una cu pământul clădiri cheie ale regimului teocratic. Și Iranul a răspuns: a lovit ambasada SUA din Riad, câmpuri petroliere și baze americane. Washingtonul cere americanilor să plece imediat și pe orice cale din 14 țări din Orientul Mijlociu.

Atacurile israelo-americane vizează puncte cheie pentru regimul teocratic de la Teheran. A fost lovit inclusiv palatul prezidenţial şi birourile Consiliului Suprem de Securitate Naţională.

Potrivit unui ONG american, în cele 4 zile de bombardamente aericano-israeliene ar fi murit 700 de iranieni.

Marele val urmează să vină peste Iran, avertizează președintele Donald Trump. El spun că iranienii ar fi dorit reluarea negocierilor, dar el le a răspuns ”e prea târziu”.

De altfel, atacurile vizează inclusiv zona subterană de îmbogăţire a uraniului de la Natanz, din centrul Iranului. Bombardamentele s au soldat cu daune în zonele de acces ale uzinei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite