MAE: Activitatea pe aeroporturile din Dubai şi Abu Dhabi s-a reluat doar parţial

Ministerul Afacerilor Externe - MAE/ Autor: CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES/FOTO, foto.agerpres.ro
3 March 2026, 13:44

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români aflaţi în Emiratele Arabe Unite că activitatea pe aeroporturile internaţionale din Dubai (DXB) şi Abu Dhabi s-a reluat doar parţial.

MAE vine cu o serie de recomandări:

* Pentru siguranţa dumneavoastră şi pentru a evita supraaglomerarea terminalelor, NU vă deplasaţi către aeroport fără o confirmare certă a zborului;

* Verificaţi statusul zborului direct la operatorul aerian sau la agenţia de turism. Mergeţi la aeroport DOAR dacă zborul este confirmat ca fiind “operativ”;

* Consultaţi notificările oficiale emise de Autoritatea Aeronautică Civilă din EAU (GCAA) pentru informaţii de ultimă oră privind culoarele de zbor;

* Respectaţi cu stricteţe indicaţiile autorităţilor locale şi ale personalului aeroportuar. Acestea sunt esenţiale pentru gestionarea fluxului de pasageri în condiţii de siguranţă.

360 de români au ajuns în această dimineață cu două avioane din Egipt. Oamenii, nemulțumiți de autoritățile române

Primii români evacuați din Israel au ajuns, în această dimineață, în România. Este vorba despre 360 de cetățeni care au ajuns în București cu două zboruri speciale TAROM. Coșmarul lor a luat sfârșit după mai multe zile de confuzie și după ce cursele inițiale au fost anulate ca urmare a conflictului militar. Autoritățile române caută soluții pentru a-i aduce acasă și pe ceilalți conaționali blocați în zona de conflict.

”Echipele noastre consulare rămân în contact cu autorităţile emirateze pentru a sprijini cetăţenii români aflaţi în tranzit. Rămâneţi conectaţi pe canalul de WhatsApp al MAE. Menţineţi legătura cu agenţiile de voiaj şi liniile aeriene privind potenţialele opţiuni pe care le pun la dispoziţie. Cazurile medicale şi grupurile de copii sunt cu prioritate în atenţia misiunilor noastre. Dacă sunteţi în una din aceste situaţii şi nu v-aţi înscris încă în evidenţă, înregistraţi-vă pe www.econsulat.ro”, a transmis MAE pe Facebook. 

Război în Orientul Mijlociu, a patra zi. La Teheran au fost lovite clădiri-cheie ale regimului. Iranul ripostează

Războiul din Orientul Mijlociu a ajuns în ziua a patra. Statele Unite și Israelul au atacat peste 1.200 de obiective. La rândul său, Iranul nu renunță la ripostă și continuă să atace țările vecine. Peste noapte, Teheranul a atacat Ambasada SUA din Arabia Saudită, fără să provoace pagube majore. Cetățenii americani sunt sfătuiți să părăsească imediat 14 țări aflate în zona de risc a Orientului Mijlociu. Explozii s-au auzit peste noapte și în Irak și Kuweit, în timp ce Teheranul susține că a distrus baza americană din Bahrain. Armata israeliană a anunțat astăzi că a lovit Palatul Prezidențial iranian, clădirea Consiliului Suprem de Securitate Națională și un institut de pregătire pentru militari.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite