Israelul a lovit o școală de fete din sudul Iranului. Peste 50 de persoane au murit şi cel puţin 45 au fost rănite
Cel puţin 57 de persoane ar fi fost ucise într-un atac asupra unei şcoli dintr-un oraş din sudul Iranului, a anunţat televiziunea de stat de la Teheran.
Cel puţin 57 de persoane ucise într-o școală de fete din Iran după un atac american-israelian, afirmă presa de stat.
The destroyed building is a primary school for girls in the south of Iran. It was bombed in broad daylight, when packed with young pupils.
— Seyed Abbas Araghchi (@araghchi) February 28, 2026
Dozens of innocent children have been murdered at this site alone.
These crimes against the Iranian People will not go unanswered. pic.twitter.com/AVqiuolgWm
Cel puțin alte 45 de persoane au fost rănite în atac, a relatat agenția de știri. Nu a oferit alte detalii despre victime.
Ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, a declarat că atacul „nu va rămâne fără răspuns”.
Araghchi a spus că victimele erau toate „copii nevinovați”.
Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice (IRGC) din Iran are o bază în Minab, conform rapoartelor.

