Consilierul prezidențial Marius Lazurca: Ambasadoarea din Iran și personalul ambasadei sunt în siguranță
Consilierul prezidenţial, Marius Lazurca, a anunţat, pe reţeaua X, că la cererea preşedintelui ţării este în contact permanent cu Ambasada României în Teheran, în pofida dificultăţilor de comunicare.
Şefa Misiunii, ambasadoarea Mirela Grecu, și întregul personal al Ambasadei sunt în siguranță și informează constant despre evenimentele în desfășurare.
Pentru moment, Ambasada nu a primit solicitări de asistenţă consulară de la românii din Iran, dar monitorizează atent situaţia din Teheran şi din principalele oraşe.
Este, de asemenea, în contact nemijlocit cu ambasadorul Radu Ioanid și cu echipa Ambasadei la Tel Aviv.
Consilierul prezidenţial a mai anunţat că printr-o platformă creată de Ministerul Afacerilor Externe primeşte în timp real informații și actualizări de la toate Ambasadele noastre din Orientul Mijlociu. Şi că președintele Nicuşor Dan a cerut să fie informat permanent cu privire la evoluții.

