SUA investighează incidentul din Cuba în care patru americani aflați la bordul unei nave au fost uciși
Patru persoane care se aflau la bordul unei nave înmatriculate în Statele Unite au fost ucise şi alte şase rănite de grănicerii cubanezi. Totul s-a întâmplat după o confruntare în apele teritoriale ale insulei, a anunţat Ministerul cubanez de Interne.
Când nava Gărzii de coastă cubaneze s-a apropiat pentru a proceda la identificarea ambarcaţiunii, ocupanţii acesteia au deschis focul asupra grănicerilor cubanezi, precizează autorităţile de la Havana. Comandantul navei de patrulare cubaneze a fost rănit.
Relaţiile între Cuba şi SUA înregistrează o creştere a tensiunilor după capturarea preşedintelui Nicolas Maduro de către forţele americane, la începutul lunii ianuarie şi sistarea de către Caracas, sub presiunea Washingtonului, a livrărilor de petrol spre insula comunistă.
Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat că Washingtonul face demersuri să obţină informații despre atacul armat asupra ambarcațiunii din Cuba. El a mai spus că aceasta nu a fost o operațiune americană și că nu a fost implicat niciun membru al guvernului american.
Marco Rubio, secretar de stat SUA: Nu știu cine deține nava, ceea ce este primul lucru pe care am dori. Evident, vrem să avem acces la aceste persoane dacă sunt cetățeni americani sau rezidenți americani, dar nu voi face speculații acum, deoarece, în acest moment, multe dintre informațiile care există sunt informații furnizate de cubanezi. Vom verifica aceste informații independent și vom trage propriile noastre concluzii.
JD Vance, vicepreședintele Statelor Unite: Cu siguranță, știți, o situație pe care o monitorizăm. Sperăm că nu este atât de rea pe cât ne temem că ar putea fi.

