Cum conducem în siguranță pe zăpadă. Sfaturile fostului pilot de raliu Titi Aur
Șoferii care s-au încumetat să iasă cu mașinile în această dimineață au circulat cu dificultate. Titi Aur, fost pilot de raliu și expert în conducere defensivă, a explicat la TVR INFO cum trebuie să ne adaptăm la condițiile meteo extreme, precum cele de acum.
„Dacă plecăm, trebuie să avem mașina corect echipată și plecăm doar dacă este urgență. Ce înseamnă corect echipată? Anvelope de iarnă obligatoriu, mașina deszăpezită, dezaburită și așa mai departe. Ce trebuie să știm: zăpada proaspătă este cel mai puțin aderentă, este zăpada caldă și stratul de apă este deja format între anvelopă și zăpadă și alunecăm foarte tare. Cauciucul de iarnă are aderență foarte bună pe zăpada bătută, chiar și pe zăpada afânată, dar foarte, foarte mică pe gheață. Iar gheața apare fix unde este nevoie de aderență – în zona de intersecție, în zona de trecere de pietoni, în zona de viraj”, a spus Titi Aur.
Cum trebuie să frânăm atunci când pe carosabil este zăpadă?
Titi Aur: “Din fericire, tehnologia ne ajută foarte mult. În ziua de astăzi, mașinile sunt echipate cu așa numitele sisteme de siguranță active – ABS, care nu ne lasă să blocăm roata, ESP – care nu ne lasă să derapăm și controlul tracțiunii, care nu ne lasă să patinăm. Chiar dacă noi, cei de la volan, facem manevre mai bruște, mașina se opune și face ce trebuie. Asta nu înseamnă că noi nu trebuie să înțelegem principiul. Pe aderență scăzută, manevrele trebuie făcute cu mult mai mare finețe, chiar dacă mașina știe să ne ajute, ea ne ajută până la un punct. Nu putem intra cu 120 de km/h într-un viraj strâns, că mașina mea are ESP. (…) Dacă facem greșeli majore, sistemele nu ne salvează”.

