Prefectul Capitalei sfătuiește bucureștenii să evite deplasările, pe fondul ninsorilor abundente: Echipajele sunt în teren. Toate instituțiile sunt mobilizate

18 February 2026, 08:22

Prefectul Capitalei invită bucureștenii la calm și îi sfătuiește să evite deplasările, în contextul ninsorilor abundente și codului de vreme rea, iar dacă trebuie să o facă să aleagă să circule cu mijloacele de transport în comun.

Andrei Nistor, prefectul Capitalei: Nu este motiv să ne panicăm. Toate lucrurile funcționează mai greu. Echipajele sunt în teren, încearcă să deszăpezească cât mai repede, au fost toată noaptea în teren. Toate instituțiile sunt mobilizate. Până trece acest cod roșu, trebuie să fim mult mai precauți, preferabil să lăsăm mașinile acasă și să luăm transportul în comun. Știu că durează mult mai mult, înțeleg acest aspect. (…) Există probleme și în stațiile de STB, pentru că toată zăpada de pe stradă este dată în lateral și se blochează și stațiile STB, însă operatorii știu ce au de făcut, trimit oameni și sperăm să se elibereze cât mai repede.

Până la ora 9:00, Capitala se află sub avertizare Cod Roşu de ninsori abundente și viscol, iar stratul de zăpadă va depăşi o jumătate de metru. Traficul e aproape blocat, deşi utilajele de deszăpezire lucrează non-stop. În Capitală se circulă cu mare dificultate şi mulţi şoferi au tras maşinile pe dreapta și au plecat pe jos spre serviciu. Străzi pline, trotuare acoperite de zăpadă, tramavaie blocate, drumururi județene închise, cam așa arată tabloul meteo după câteva ore de ninsoare, în zonele vizate de codul de vreme rea.

Capitala, aproape paralizată după codul roşu de ninsori: străzi și bulevarde înzăpezite, curse anulate, mașini avariate

Bucureștiul a fost aproape paralizat sub zăpada depusă în cele patru ore de cod roșu din această dimineață. Cei care au vrut să meargă la serviciu s-au luptat cu nămeții pe străzile dintre blocuri și pe cele secundare, dar s-a circulat greu și pe arterele principale. Iar pietonii nu au putut folosi trotuarele. Autoritățile, deși s-au pregătit pentru intervenții încă de aseară, au fost depășite de amploarea fenomenului. Până la ora 16, Capitala și județul Ilfov se află sub cod portocaliu de ninsori.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite