Un fost membru al armatei din Bosnia susține că o româncă ar fi participat la așa zisul Safari uman din Sarajevo, din timpul războiului. Ea ar fi ucis cel puțin 10 oameni

15 February 2026, 19:03 (actualizat 15 February 2026, 20:25)

O româncă ar fi participat la așa zisul Safari uman din Sarajevo, din timpul războiului din Bosnia și ar fi ucis cel puțin 10 oameni. Așa susține un fost membru al armatei din Bosnia, care a luptat pentru apărarea orașului Sarajevo, asediat de trupele sârbilor bosniaci.

În cei patru ani de asediu, numeroși străini ar fi plătit cel puțin 100 de mii de dolari pentru a participa la crime. Străinii trăgeau cu pușca cu lunetă de pe dealurile care mărgineau capitala Bosniei, în civilii de pe străzi.

Între aceștia ar fi fost și o femeie din România. Lunetiștii străini erau ascunși în tranșeele sârbilor și erau greu de anihilat de către lunetiștii bosniaci.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite