Percheziții la padocul groazei de la Suraia, Vrancea, în urma dezvăluirilor făcute în exclusivitate de TVR. Dosar penal şi activitate suspendată

13 February 2026, 12:18 (actualizat 13 February 2026, 18:51)

Au fost percheziţii la padocul groazei din Vrancea, dar și în alte 5 locații, după ce au apărut imagini în care câinii fără stăpân erau eutanasiaţi cu brutalitate. Atenţie urmează informaţii şi imagini cu puternic impact emoţional! Şi vă avertizăm: cruzimea la adresa animalelor se pedepseşte conform legii. Acţiunea vine în urma dezvăluirilor făcute în exclusivitate de Televiziunea Română. Polițiștii au deschis dosar penal pentru ucidere cu intenție și schingiuirea animalelor, iar adăpostul a fost închis temporar.  Medici veterinari și voluntari au mers la padoc pentru a prelua câinii.   

Apar în continuare imagini cu momente de groază din padocul pentru câini din Suraia, unde polițiștii au făcut percheziții, în prezența oficialilor de la Direcția Sanitar Veterinară. Au mers și medici veterinari, reprezentanți ai ONG-urilor pentru protecția animalelor și iubitori de animale din mai multe județe care vor să ajute câinii rămași în viață.

Dosarul penal în acest caz vizează uciderea cu intenție, fără drept, a animalelor, schingiuirea animalelor, abuz în serviciu și fals intelectual.

‘În această dimineață, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Focșani, au pus în aplicare șase mandate de percheziție domiciliară, în județul Vrancea, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunilor de uciderea cu intenție, fără drept, a animalelor, schingiuirea animalelor, abuz în serviciu și fals intelectual’, au precizat reprezentanții IPJ Vrancea.

Potrivit poliției, perchezițiile au fost efectuate la domiciliile a patru persoane fizice, precum și la două puncte de lucru ale unei societăți comerciale.

Miercuri, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Vrancea, împreună cu Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) și reprezentanți ai Biroului pentru Protecția Animalelor din cadrul IPJ Vrancea au descins la adăpostul de câini de la Suraia, după ce în mediul online au fost publicate imagini în care un câine era maltratat și mai apoi eutanasiat.

DSVSA a dispus suspendarea activității, iar IPJ Vrancea a deschis dosar penal pentru schingiuirea animalelor.

Medicul veterinar din Iași care a făcut publice imaginile cu ororile din padocul de la Suraia vorbește public despre multe ilegalități care ar fi avut  loc acolo, de la  tratamentul animalelor, până la modul în care se făceau eutanasierile.

Imaginile care au cutremurat o țară întreagă în care se văd câinii maltratați, subnutriți și eutanasiați violent au stârnit revolta iubitorilor de animale.

Veterinarii au venit cu o clinică mobilă pentru a trata și steriliza câinii, ca să poată fi luați de acolo.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă