Blocarea Telegramului stârnește nemulțumiri în Rusia. Kremlinul vrea să implementeze aplicația autohtonă Max. Corespondență de la Moscova

12 February 2026, 14:36 (actualizat 12 February 2026, 18:29)

Dacă până acum populația din Rusia nu s-a manifestat deschis împotriva politicilor duse de Kremlin, blocarea aplicației Telegram a produs o stare de iritare în rândul celor care foloseau acest serviciu de mesagerie. Ce urmări pot avea măsurile luate de Moscova, ne spune corespondentul TVR Liviu Iurea.

Imediat după invazia din Ucraina, Moscova a interzis în Rusia cele mai populare aplicații precum Facebook, Instagram, Whatsapp, chiar și Youtube, calificându-le drept instrumente de manipulare. Acum Kremlinul a pus gând rău și Telegramului.

După ce aplicația WhatsApp, folosită de majoritatea rușilor ca instrument de comunicare, a fost blocată de autorități, utilizatorii au migrat spre Telegram.

În urmă cu două zile, și Telegramul a început să fie restricționat, sub pretextul că aplicația nu cooperează cu așa-numitele “organe competente” care vor acces nelimitat la corespondența, conversațiile și toate mesajele audio și video ale utilizatorilor.

Între timp, Rusia încearcă să implementeze o aplicație autohtonă, intitulată Max, popularizată ca fiind “cel mai sigur și securizat messenger”. Oamenii însă sunt extrem de sceptici și cred că Max nu este altceva decât un instrument total de supraveghere.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitrii Peskov, nu este de acord cu ceea ce crede populația și insistă că MAX este doar o alternativă accesibilă pentru cetățeni.

Până acum, Telegram era cel mai popular messenger, nu numai pentru comunicare, dar și ca generator de știri de ultimă oră. Majoritatea vloggerilor ruși au canale de Telegram, chiar și instituțiile de stat. Iar acum toți riscă să rămână fără audiență.

Corespondenții de război se plâng că pe frontul din Ucraina nu se mai poate comunica, prin restricțiile impuse, însă Kremlinul susține că legăturile sensibile și confidențiale nu se fac prin intermediul Telegram.

Observatorii vorbesc despre o stare de iritare în rândul populației din Rusia, o anumită frustrare, care poate degenera în nemulțumiri sociale cu urmări imprevizibile.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite