Ministrul Culturii, Demeter Andras, a retras proiectul care ar fi obligat artiștii să stea la muncă 8 ore pe zi: Problema rămâne. Căutăm alte soluții

10 February 2026, 16:50 (actualizat 10 February 2026, 23:26)

Victorie temporară a actorilor în faţa ministrului Culturii. Demeter Andras a retras proiectul care prevedea ca artiştii din teatre, opere şi filarmonici să-şi ponteze riguros cele opt ore pe zi şi să raporteze lunar timpul pe care îl petrec pentru pregătirea unui rol, spectacol sau concert, în alte spaţii decat instituţiile în care sunt angajaţi.

Dacă este foarte vehement și foarte vocal domnul Andrei Ionescu (actorul Ioan Andrei Ionescu – n.r.), cu care am filmat, am lucrat mult. El se consideră ‘cobaiul Ministerului Culturii’. Departe de mine să-i consider pe colegii mei cobai și atunci am zis hai mai bine să încercăm o altă abordare, dacă ei se simt cobai. Până la urmă, fără implicarea participativă, activă a celor cărora se adresează aceste instrucțiuni, aceste soluții, această căutare de soluții, nu poți face, că ‘dragoste cu sila’ nu merge. Și atunci am zis hai că vom găsi o altă soluție, asta e’, a declarat Demeter Andras, pentru Agerpres.

Ministrul a precizat că nu s-a gândit deocamdată cum se va proceda.

Nu m-am gândit. Deocamdată acum am anunțat că… Deci, asta e o soluție pe care au propus-o colegii. Au propus un grup de lucru, care a muncit câteva luni de zile. Dar, repet nu se poate aplica. Împotriva voinței celeilalte părți, nu poți să o pui în practică. Împreună cu ei și cu alții vom căuta altele. Problema rămâne‘, a spus Demeter Andras.

Ministerul Culturii: Problema semnalată de către Curtea de Conturi rămâne

Și Ministerul Culturii a anunțat, într-un comunicat, că ministrul Culturii, Demeter Andras, a retras proiectul-pilot privind evidența timpului de muncă pentru revizuire. În plus, în comunicat se sublinază că problema semnalată de către Curtea de Conturi rămâne.

Iată comunicatul de la Ministerul Culturii:

În urma discuțiilor purtate astăzi cu participanții  la protestul organizat în fața Teatrului Național „I.L. Caragiale” București și ținând cont de  mai multe reacții din țară, ministrul Culturii a decis revizuirea proiectului-pilot privind evidența timpului de muncă în instituțiile de spectacole și concerte, arată Ministerul Culturii într-un comunicat.

Ministrul Culturii, Demeter András István, a subliniat: „Nicio soluție propusă nu poate fi pusă în aplicare fără implicarea activă, participativă a celor cărora li se adresează. Unii colegi mi-au spus că se simt parte a unui experiment și este ultimul lucru pe care mi-l doresc să se simtă cineva astfel. Vreau să găsim și să decidem împreună varianta optimă”.

Problema semnalată de către Curtea de Conturi rămâne și se vor face demersuri pentru prorogarea termenului de aplicare.

Proiectul a urmărit o abordare construită de jos în sus, prin propuneri venite din partea profesioniștilor din domeniu, însă rezultatul nu a generat consensul necesar, drept urmare grupul de lucru va trebui extins.

Ministerul Culturii le mulțumește tuturor celor implicați în acest proiect, precum și celor care au intrat  în acest dialog și invită și alți voluntari, pentru extinderea echipei. Vom reveni cu detalii privind pașii următori.

Artiștii câștigă prima bătălie cu Ministerul Culturii

În faţa Teatrul Național din București s-au strâns câteva sute de actori revoltați că trebuie să noteze unde și cât timp își pregătesc un rol și să semneze condica în fiecare zi.

Actorii spun că munca lor nu poate fi cuantificată la minut, iar proiectul propus ucide creativitatea în cultură.

Medeea Marinescu, actriţă: Am auzit în spaţiul public că nu vrem să muncim opt ore. Este greşit, muncim mai mult decât opt ore. Eu muncesc mai mult de opt ore pe zi. Şi nu muncesc şase zile pe săptămână, muncesc şapte zile pe săptămână. Azi dimineaţă am venit de la Timişoara cu avionul direct în sala de repetiţii.

Ilinca Goia, actriţă: Nu se poate să ne tranformi din artişti şi din creatori în nişte conţopişti care să piardă timp pentru a completa foi de pontaj. Un artist lucrează permanent, un artist nu îşi împarte, drămuieşte timpul pentru dedicarea creativităţii şi a muncii sale.

Mihai Călin, actor: Activitatea invizibilă cum se numeşte, adică de acasă, de pe stradă, de la bibliotecă, de la sala de sport, unde merg ca să-mi menţin condiţia fizică, pentru că sunt obligat la asta, şi să scoţi opt ore pe zi în fiecare zi ştiţi la ce duce? Tot la un fals. Ca să nu mai spun că nu mă controlează nimeni ce scriu acolo. De fapt, e o ceaţă şi se acoperă alte probleme mult mai grave.

Monica Davidescu, actriţă: Nu sunt suficienţi bani ca să punem mai multe proiecte. Nici spaţii nu am avea. Dacă ar fi repetăm cu toţii câte şase ore pe zi şi apoi să avem seara două ore de spectacol, ar trebui să repetăm peste tot şi pe scări şi peste tot şi nu avem nici bani, nici ateliere care să poată să facă asta.

Protestatarii au cerut demisia ministrului Culturii, iar dialogul cu acesta a fost unul tensionat.

Demeter Andras, ministrul Culturii: Ele se retrag, dar ele nu pot fi retrase, că ele nu sunt un act normativ, ele sunt o propunere. Hai să formulăm, retragem propunerea colegilor. O să spunem: mulţumim frumos, mai lucrăm o dată şi încă o dată, până găsim o formă mai aplicabilă.

Potrivit ministerului Culturii, regulile privind pontajul şi normarea muncii ar fi fost cerute de Curtea de Conturi încă din anii trecuţi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite