Audieri în cazul copilului care a murit de peritonită acum un an, după ce a fost consultat la spitalul din Târgu Jiu
La mai bine de un an după ce un adolescent care avea nevoie de operație urgentă a murit deoarece chirurgul de gardă de la spitalul din Târgu Jiu a refuzat să intervină, polițiștii încă fac audieri. Azi i-au chemat din nou pe medicii care l-au consultat pe băiat să dea declarații. Iar aceștia susțin că sunt nevinovați. Chirurgul care putea să îl opereze de peritonită a refuzat să intervină pe motiv că nu are în atribuții să consulte minori. Legislația a fost, ulterior, modificată. Vă avertizăm, sunt informații care vă pot afecta emoțional!
În noiembrie 2024, băiatul a venit la Spitalul de Urgență Târgu Jiu cu peritonită, dar chirurgul de gardă a refuzat să-l opereze, invocând că nu are competențe în cazul pacienților minori. Copilul a murit șapte ore mai târziu, așteptând să vină o ambulanță de la Craiova pentru a putea fi transferat acolo.
În fața anchetatorilor a dat declarații doctorița care a fost de garda la urgențe în seara în care a venit băiatul. Ea se declară nevinovată și spune că a făcut tot ce a putut pentru a-l ajuta pe pacient.
Doctorița a fost concediată disciplinar și nu mai lucrează la Spitalul din Târgu Jiu, după ce pe numele ei s-au adunat mai multe abateri. Profesează, însă, la un alt spital din județ.
După acest caz, guvernul a modificat legislația și le-a permis medicilor care nu au specializări pediatrice să intervină și în cazul copiilor cu afecțiuni grave, care le pun viața în pericol. Mai mult, aceștia nu pot fi considerați răspunzători dacă nu pot salva viața copilului și au acționat cu bună credință.
Vă reamintim: apelaţi 112 pentru cazurile de urgență, la numărul 119 puteţi semnala cazurile de violenţă şi abuz asupra minorilor. Iar telefonul copilului 116 111 poate fi accesat pentru consultare și sprijin specializat.

