Razie în București, noaptea trecută. Mașini modificate ilegal și șoferi care ignoră regulile de siguranță rutieră. Aceștia au fost sancționați pe loc și au rămas fără plăcuțele de înmatriculare
Zeci de șoferi au rămas fără permis noaptea trecută în Capitală. Polițiștii de la rutieră și specialiștii de la Registrul Auto Român au oprit mașinile din trafic în mai multe zone ale orașului. Ținta lor au fost mașinile modificate ilegal și șoferii care ignoră regulile de siguranță rutieră.
Zeci de autovehicule au fost trase pe dreapta. Unele au atras imediat atenția polițiștilor. Evacuări neconforme, zgomot excesiv și fum gros, semne clare de probleme tehnice. Multe dintre mașinile oprite aveau probleme la sistemul de evacuare.
Șoferii au fost sancționați pe loc și au rămas și fără plăcuțele de înmatriculare. Au fost descoperite și mașini cu folii neomologate pe geamuri. Un polițist a fost nevoit să explice telefonic părinților unui tânăr șofer motivul amenzii de aproximativ 1.800 de lei.
Aceleași nereguli au fost găsite și pe o altă mașină cu mulți cai putere. Un alt conducător auto a refuzat controlul tehnic al RAR. Refuzul și probleme găsite la mașină i-au adus una dintre cele mai mari amenzi aplicate în timpul raziei: peste 4.000 de lei.
Astfel de razii vor continua și în perioada următoare, mai ales pe timpul nopții, în zonele intens circulate din București.
Polițiștii atrag atenția că modificările ilegale, lipsa actelor și refuzul controlului costă nu doar bani, ci și dreptul de a șofa pe drumurile publice.

