Viața scumpă scurtează concediul de creștere a copilului. Ministerul Muncii ia în calcul eliminarea CASS în acest caz
Cum viaţa e tot mai scumpă în România, iar indemnizaţia de creştere a copilului nu trece în unele cazuri de 1.700 de lei pe lună, tot mai mulți părinți aleg să se întoarcă la serviciu înainte ca micuții să împlinească un an. Ca să vină în sprijinul părinţilor, Ministerul Muncii ia în calcul eliminarea contribuției la asigurările de sănătate pentru sumele obținute din indemnizația de creștere a copilului.
Peste două luni, Alina se va întoarce la muncă, deşi fiica cea mică nu va avea nici măcar 1 an.
Alina Badea, părinte: Sunt nevoită să mă întorc la job pentru că nu poţi face faţă cheltuielilor cu aşa-zisele îndemnizaţii. În momentul de faţă este un pic peste 4 mii, din aprilie s-ar înjumătăţi, ieşind dintr-o indemnizaţie. Formulele de lapte, pamperşii, şerveţele, suplimente, că e şi vremea asta, ajungi la 2 mii lunar fluierând.
De la astfel de calcule pornește și decizia multor părinți de a reveni la munca mai devreme de doi ani. Pe lângă salariu, primesc un stimulent de la stat.
Daniela Moroșanu, director general ANPIS: Dacă revii înainte de a împlini copilul 6 luni, primeşti un stimulent de inserţie de 1.500 de lei, dup 6 luni suma este de 650 de lei.
Madălina Chiţu, jurnalist TVR: 1 din 2 părinţi care s-au întors anul trecut la muncă mai devreme de doi ani din concediu de creştere copil a făcut-o înainte ca cel mic să împlinească 1 an. La finalul anului trecut, peste 147 de mii de români erau în concediu de creştere copil şi alţi 74 de mii beneficiau de stimulent de inserţie.
Și angajatorii încearcă să-i convingă pe părinți să revină mai repede în câmpul muncii.
Corina Diaconu, specialist HR: Pot primi oamenii bonusuri la revenirea din concediul de îngrijire copil, li se pot oferi nişte ore de lucru flexibile sau chiar un program hibrid. Sunt anumiţi angajatori care chiar chiar decontează abonamentele la creşe sau grădiniţe private.
Cei mai mulţi dintre cei aflati în concediu de creştere copil primesc o indemnizaţie cuprinsă între 1.652 şi 5 mii de lei şi sub 10% au îndemnizaţia maximă, de 8.500 de lei.
Statul opreşte 10% pentru CASS din aceste sume, dar Executivul ia în calcul să elimine această impozitare.
Florin Manole, ministrul Muncii: Avem un proiect în Parlament care așteaptă votul pentru a intra în vigoare un proiect care elimină CASS pentru indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului. Ideal ar fi ca această măsură să intre în vigoare înainte de adoptarea bugetului, pentru a avea un buget construit fără aceste venituri.
În luna februarie, alocația de stat, indemnizația de creștere a copilului și stimulentul de inserție aferente lunii ianuarie 2026 vor fi plătite în avans, pe 6 februarie. Iar cei care au optat pentru plata prin mandat poștal, după 10 februarie.

