Iarna geroasă și seceta din vară scumpesc carnea de miel. Oierii estimează creșteri de cel puțin 10% de Paște

5 February 2026, 08:09 (actualizat 5 February 2026, 11:08)

Seceta din vara trecută și iarna geroasă dau peste cap activitatea crescătorilor de ovine. Carnea de miel s-ar putea scumpi cu cel puțin 10% de Paște

Seceta din vara trecută și iarna geroasă din acest an le-au dat peste cap planurile crescătorilor de ovine. Aceasta este perioada în care se nasc mieii, iar fermierii sunt nevoiți să le suplimenteze hrana și să îi supravegheze permanent. Crescătorii avertizează că, de Paște, am putea plăti cu cel puțin 10% mai mult pentru un kilogram de carne de miel.

Este perioada în care fermierii numără zilnic mieii fătați. Gerul puternic le creează însă mari dificultăți.

„Mieluții sunt la fel de sensibili ca niște bebeluși. Au nevoie de îngrijire 24 de ore din 24. Atât stăpânii, cât și oile trebuie să aibă asigurate hrana și căldura necesare pentru ca mieii să se dezvolte”, explică o fermieră.

În grajdul unei familii de crescători sunt peste 200 de oi, iar ritmul de muncă aproape că s-a dublat în această perioadă. Animalele trebuie hrănite mai des și mai atent. Dimineața primesc tainul – un amestec de porumb măcinat, orz și făină de lucernă – iar de două ori pe zi li se dă fân uscat, adunat cu greu din zona de munte. Costurile mai mari se vor reflecta, inevitabil, în prețul cărnii pentru masa de Paște.

Soția fermierului spune că, pe lângă furajele obișnuite, animalele primesc și hrană suplimentară, pregătită cu apă caldă, pentru a le ajuta să facă față frigului.

Un crescător explică faptul că, atunci când temperaturile sunt scăzute, mieii au nevoie de o atenție specială și de o hrană mai consistentă, pentru că consumul este mult mai mare. În perioadele reci, cantitatea de hrană se dublează, atât la nutreț, cât și la tain. În plus, furajele trebuie cumpărate, iar în zona de munte producerea lor este dificilă. Din acest motiv, cheltuielile cresc semnificativ.

Sibiu

În fermele din județul Sibiu, temperaturile au coborât accentuat în ultimele zile, iar costurile de întreținere a animalelor au crescut considerabil.

Un crescător de ovine spune că motorina pentru tractoare și utilaje agricole este din ce în ce mai scumpă, iar dacă oile nu sunt bine îngrijite și nu primesc porumb, nu mai au lapte, iar mieii pot muri.

Un cioban afirmă că, în această iarnă, cheltuielile au fost mai mari deoarece animalele nu au mai putut fi scoase la pășunat.

Oierii estimează că, în acest an, prețul cărnii de miel va fi mai mare cu cel puțin 10%.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă