Lâna românească merge la export la prețuri foarte mici. Crescătorii de oi primesc mai puțin decât îi costă tunsul

Mai este luna în care fermierii îşi tund oile. Se gândesc însă cu groază ce vor face cu ea. În ţară nu sunt soluții pentru valorificarea acestei materii prime care ar putea fi folosită în construcții ori în industria textilă. Nu avem centre de colectare așa că singura variantă este să o vândă la prețuri foarte mici intermediarilor care o dau mai departe la export.

Programul prin care se acordă subvenții pentru lână nu este atractiv pentru oieri, din cauza proastei organizări și a prețului mic cu care se vinde lâna

La Iaşi, programul guvernamental de susţinere a oierilor care vând lână la centre de colectare, a început cu stângul. Din cei peste 2.000 de fermieri, doar 7 s-au înscris pe lista beneficiarilor. De vină este proastă organizare: fermierii spun că nu există centre de colectare şi nu ştiu cui să se adreseze pentru a figura în acest program. Pe de altă parte, nici prețul nu este atractiv: primesc 1 leu pe kilogramul de lână.

"Telemeaua de Sibiu" stârnește dispute între producători. Doar oierii sibieni mai pot vinde brânză sub acest brand

Proaspăt devenit produs național protejat, "Telemeaua de Sibiu" stârnește dispute între producători. Oierii sibieni susțin că falsurile vor dispărea de pe piață. Ceilalți fabricanți, care nu mai pot vinde brânză sub acest brand, acuză că rețeta autentificată conține caracteristici valabile mai degrabă pentru brânză din lapte de vacă.

Ultima Oră

Cele mai citite