Premierul și primarii, discuții despre finanțarea spitalelor municipale și despre reforma administrației publice
Primarii mai multor orașe din ţară au venit să discute cu premierul Ilie Bolojan. Șeful Guvernului a vrut să afle cât au crescut cheltuielile în plan local și ce proiecte sunt în lucru. Au analizat soluțiile pentru finanţarea spitalelor municipale de urgenţă, dar și despre reforma administrației publice care va fi aprobată cel mai probabil prin ordonanță de urgență, după ce PSD și PNL cad de acord asupra măsurilor.
Aproape două ore, primarii din Roman, Moinești, Bârlad, Pașcani, Petroșani și Caransebeș au vorbit cu premierul despre soarta spitalelor de urgență pe care le au în subordine. Pentru că se dorește o nouă clasificare a acestor unități medicale, astfel încât să primească bani și din fonduri publice. Federația Sanitas amenință cu greva generală dacă veniturile angajaților din sănătate vor fi reduse.
Laurențiu Leoreanu, primarul municipiului Roman, PNL: A fost o întâlnire în care noi am prezentat problemele specifice muncipiilor reședință de județ. Cei 6 primari care suntem aici reprezentăm municipalități care au spitale municipale de urgență. În momentul de față nu s-a pus problema reducerii salariilor nici la medici, nici la asistenți. Am discutat problema la nivelul instituției de sănătate de urgență cu privire la o viitoare clasificare a acestor spitale. Nu s-a pus problema că primăriile nu vor mai primi bani de la Guvern. Primăriile oricum vor primi bani prin cote defalcate și o altă formă de finanțare este acea tip proiecte. Toate proiectele care vin prin Anghel Saligny, proiectele care vin prin Compania Națională de Investiții, cele pe fonduri europene care au acea finanțare de la Guvern, sunt tot bani care se întorc către municipalități.
Primarii admit că și-ar dori să primească și o parte din banii din impozitul pe venit și cotele de TVA. Subiectul nu a fost însă discutat cu premierul. S-a vorbit în schimb despre reforma administrativă care provoacă tensiuni printre angajații din primarii, hotărați să facă greva generală.
Dumitru Boroș, primarul municipiului Bârlad, PSD: Toți ne dorim mai mult și mai bine și dacă suntem obiectivi va trebui să se întâmple și o schimbare la nivel administrativ. Banii dacă îi economisim, îi ducem în dezvoltare.
Guvernul transmite că rămâne deschis consultărilor și cu alți primari. Se concentrează deocamdată pe construirea bugetului de stat și pe pachetul de relansare economică. Măsurile pentru susținerea mediului de afaceri ar urma să vizeze reconfigurarea schemelor de ajutor de stat, dar și o componență fiscală pentru microîntreprinderi. În completare, PSD propune și unele măsuri care să ajute pensionarii cu venituri mici, copiii cu dizabilități, mamele, veteranii și persoanele cu handicap. Și UDMR își dorește o ușoară relaxare a măsurilor pentru populație.
Csoma Botond, deputat UDMR: E o situație dificilă din punct de vedere bugetar, dar totuși cred că trebuie să existe și solidaritate socială.
Alexandru Bodislav, analist economic: Toate măsurile sunt benefice pentru că romanii sunt din ce în ce mai săraci. Dacă nu reușesc să relanseze economia în următoarele 3-4 luni nu mai târziu, urmează adevăratul val al falimentelor controlate din partea oamenilor care aveau și un mic bussines și respectiv nu mai pot să mai stea în piață să funcționeze în mod normal.
Bugetul pentru 2026 ar urma să fie aprobat până la sfârșitul acestei luni.
————————
Potrivit unui comunicat al Guvernului, principala temă de discuție s-a referit la componenta de sănătate, cu accent asupra situației spitalelor municipale de urgență, respectiv a clasificării acestora pe baza unor criterii obiective, funcție de care vor fi asigurate finanțări din fonduri publice.
Potrivit sursei citate, discuțiile au avut loc în contextul în care Ministerul Sănătății a publicat, în consultare publică, proiectul de Hotărâre de Guvern privind criteriile de încadrare în categoria spitalelor de importanţă strategică. Primarii celor șase municipii au prezentat o serie de argumente care urmează să fie analizate de Ministerul Sănătății.
O altă temă importantă discutată în cadrul întrevederii de la Palatul Victoria, arată sursa citată, a fost reforma administrativă, proiect aflat în etapă avansată de promovare la nivel guvernamental.
”Prim-ministrul Ilie Bolojan a afirmat că acest pachet legislativ implică o reformă administrativă profundă, care va oferi instrumente pentru creșterea eficienței autorităților locale. Primarii celor șase municipii au menționat că aprobarea reformei administrative cât mai curând posibil va fi în măsură să sprijine proiectele locale și buna funcționare a administrației publice locale. În acest context, s-a discutat și despre derularea investițiilor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență, precum și prin programe guvernamentale. Șeful Executivului a cerut primarilor să îi semnaleze eventuale întârzieri în ceea ce privește plata lucrărilor executate, pentru a fluidiza acest proces la nivelul ministerelor”, se precizează în comunicat.
Întâlnirea a fost organizată la solicitarea primarilor municipiilor Roman, Laurențiu Dan Leoreanu, Moinești, Valentin Vieru, Bârlad, Dumitru Boros, Pașcani, Marius Pintilie, Petroșani, Tiberiu Iacob Ridzi, Caransebeș, Felix Cosmin Borcean.

