Creşterile de taxe au dus la scumpirea băuturilor răcoritoare și la scăderea numărului de angajați din industrie, arată un studiu
Creşterile de taxe din ultimii ani au dus la scăderea numărului de angajați din industria băuturilor răcoritoare şi la scumpiri ale produselor, arată un studiu realizat de Academia de Studii Economice pentru Asociația Națională pentru Băuturi Răcoritoare.
Majorările succesive de TVA și introducerea accizei pe zahăr au făcut ca din 2023 până acum, un litru de suc să se scumpească, în medie, cu 1,2 lei la raft. O majorare de 25 până la 50%, în funcție de dimensiunea ambalajului. Şi cantităţile de suc vândute au scăzut.
Reprezentanţii industriei atrag atenţia că, în aceste condiţii, unele investiţii au fost amânate.
Alice Nichita, președinta Asociației Naționale pentru Băuturi Răcoritoare: Contribuim direct la bugetul de stat cu peste 0,6% din PIB în fiecare an, cu peste un miliard de lei în taxe. Toate acestea se pot face atâta vreme cât industria e sprijinită să se dezvolte, dar trendul din ultimii ani e unul de regresie. Deși la nivel european, industria băuturilor răcoritoare continuă să fie pe nun trend progresiv, în România suntem impactați de valul de măsuri succesive.
Nicholas Hodac, director, Uniunea Asociațiilor Europene de Băuturi Răcoritoare: 275.000 de oameni sunt angajați direct în sectorul nostru. 1,8 milioane de locuri de muncă depind de acest sector. Creăm șapte noi locuri de muncă în lanțul de ambalare, în Agricultură, în HORECA și logistică. Și totuși suntem taxați și reglementati tot mai mult.

