Comunități întregi din Grecia, în doliu după accidentul tragic din Timiș. Steaguri în bernă, lumânări aprinse și flori, la Salonic
Emoție teribilă și compasiune în toată Grecia după tragedia din Timiș. În mai multe orașe, mai ales în Salonic și Alexandria, oamenii s-au adunat pentru a aprinde lumânări în memoria celor dispăruți. Comunități întregi sunt în doliu.
În Salonic, steagurile au fost arborate în bernă pe stadionul echipei PAOK și în centrele sportive. Șocați de tragedie, oamenii au venit cu lumânări și flori să păstreze momente de reculegere în memoria celor dispăruți. Chiar grupuri rivale de suporteri au transmis condoleanțe familiilor.
”Suntem cu toții șocați de ceea ce s-a întâmplat. Nu poți accepta așa ceva, mai ales când este vorba despre persoane tinere.”
”Este foarte trist pentru familii. Cel puțin, fie ca cei care au fost salvați să se întoarcă în siguranță. Și fie ca
Dumnezeu să dea putere familiilor!”
”Nu suport nici măcar să vorbesc despre acești tineri. E greu de înțeles pentru mintea umană. Ce păcat, ce păcat! Asta e tot ce pot spune.”
Comunități întregi sunt în doliu, în orașele în care trăiau cei 7 tineri suporteri dispăruți.
Panagiotis Ghyrinis, primar Alexandria: Este cu adevărat tragic. Nu există cuvinte pentru a exprima ceea ce simțim. Acesta este cel mai rău lucru care s-a întâmplat vreodată orașului și municipalității noastre.
Prim-ministrul grec s-a declarat profund îndurerat și a oferit sprijin familiilor victimelor, iar UEFA a transmis condoleanțe echipei PAOK Salonic.

