Românii strâng cureaua: Peste jumătate dintre ei vor să-și controleze mai bine cheltuielile
Speriați de creșterea prețurilor și de facturile tot mai mari, peste jumătate dintre români vor să-și gestioneze mai bine cheltuielile anul acesta, în timp ce 30% plănuiesc să pună bani deoparte, arată un studiu recent.
Românii se gândesc inclusiv la creșterea veniturilor și a economiilor prin joburi part-time sau investiții considerate inteligente. Acțiunile, obligațiunile și titlurile de stat rămân în topul investițiilor preferate și în acest an.
În ceea ce privește îngrijorările, creșterea prețurilor este principala problemă. În același timp, 25% dintre români și-au făcut planuri de renovare a locuinței în acest an.
Puțini iau în calcul achiziționarea unei case, iar un sfert dintre respondenți spun că nu și-au planificat nicio achiziție majoră anul acesta.
Chiar și în contextul economic incert, aproape jumătate dintre români se declară optimiști și se așteaptă ca 2026 să fie un an mai bun din punct de vedere financiar.
În schimb, 12% consideră că le va fi mult mai greu să-și atingă obiectivele financiare în noul an.

