Mark Rutte, în PE: Europa nu se poate apăra fără Statele Unite. SUA au tot interesul în NATO. Avem nevoie unii de alții
Europa nu se poate apăra singură fără ajutorul Statelor Unite, a declarat luni, la Bruxelles, secretarul general al NATO, Mark Rutte, în Parlamentul European, relatează AFP.
“Şi dacă cineva de aici încă mai crede că Uniunea Europeană, sau Europa în ansamblu, se poate apăra fără Statele Unite, continuă să viseze. Voi nu puteţi. Noi nu putem, avem nevoie unii de alţii”, a subliniat el în faţa europarlamentarilor.
Rutte a explicat că, dacă europenii ar dori cu adevărat să construiască o nouă alianţă defensivă, fără Statele Unite, acest lucru i-ar costa nu 5%, ci 10% din produsul lor intern brut (PIB), şi i-ar obliga, de asemenea, să-şi construiască propria capacitate de descurajare nucleară.
“Asta costă miliarde şi miliarde de euro. Şi în acest scenariu, aţi pierde garantul suprem al libertăţii noastre, şi anume umbrela nucleară americană. Aşadar, mult succes!”, le-a spus el parlamentarilor europeni, în timpul unei sesiuni de întrebări şi răspunsuri.
Mesajul a fost transmis în cadrul unei reuniuni cu responsabilii pentru securitate, apărare și afaceri externe ai Uniunii Europene, unde Rutte a pledat pentru mai multă flexibilitate în cheltuirea fondurilor destinate achizițiilor militare, astfel încât Europa să nu se limiteze exclusiv la piața internă.
Dincolo de apelul la cooperare, declarațiile sale au avut însă un ton ferm și au scos în evidență dependența strategică a Europei de Statele Unite.
„Europa își construiește acum industria de apărare, iar acest lucru este vital. Însă, în acest moment, nu poate furniza nici pe departe ceea ce Ucraina are nevoie pentru a se apăra astăzi și pentru a descuraja atacurile de mâine. NATO excelează în ceea ce privește standardele și țintele precise ale capacităților. NATO este puternică în materie de comandă și control. UE are punctele sale forte în piața internă și, prin urmare, în construirea bazei industriale de apărare” , a declarat Mark Rutte.
Pornind de la discuțiile recente de la Davos cu președintele Statelor Unite, Mark Rutte nu s-a ferit să transmită un avertisment direct Europei: „Dacă președintele Trump face lucruri bune, îl voi lăuda și nu mă deranjează să publice mesaje text. Și dacă cineva crede că Uniunea Europeană sau Europa, în ansamblu, se pot apăra singure, fără ajutorul SUA, să continue să viseze. Nu puteți! Noi nu putem. Avem nevoie unii de alții.”
Declarațiile vin în contextul în care chiar președintele american a pus recent sub semnul întrebării raportul cost–beneficiu al implicării Statelor Unite în NATO. La Forumul Economic Mondial de la Davos, Donald Trump afirma: „Alți președinți, din prostie sau nu, au cheltuit trilioane și trilioane de dolari pentru NATO și nu au primit absolut nimic la schimb. Noi nu am cerut niciodată nimic. A fost întotdeauna o stradă cu sens unic.”
Replica lui Mark Rutte nu a întârziat: „De ce avem nevoie unii de alții? Vă spun. În primul rând, pentru că și Statele Unite au nevoie de NATO. Pentru ca SUA să rămână în siguranță – iar regiunea arctică este o dovadă – au nevoie de o zonă euroatlantică sigură și de o Europă sigură. Așadar, SUA au tot interesul în NATO, la fel ca Canada și aliații europeni.”
În fața acestei realități, în care securitatea pare evaluată tot mai mult printr-o balanță cost–beneficiu, secretarul general al NATO a prezentat și un scenariu dur pentru europenii care ar lua în calcul o autonomie totală în materie de apărare: „Pentru Europa, dacă într-adevăr doriți să acționați singuri, să lăsăm deoparte faptul că nu veți putea niciodată să depășiți 5%. Ar fi nevoie de 10%. Ar trebui să vă construiți propria capacitate nucleară, care costă miliarde și miliarde de euro. În acest scenariu, ați pierde garantul suprem al libertății noastre, care este umbrela nucleară a SUA. Așadar, mult noroc!”
“Nu, dragă Mark Rutte. Europenii pot şi trebuie să îşi asume responsabilitatea pentru propria securitate”, i-a răspuns luni seară ministrul francez de externe, Jean-Noël Barrot.
“Chiar şi Statele Unite sunt de acord cu asta. Este pilonul european al NATO”, a adăugat pe X şeful diplomaţiei de la Paris.
Cele 32 de ţări NATO s-au angajat să aloce cel puţin 5% din PIB-ul lor cheltuielilor de securitate până în 2035, inclusiv 3,5% pentru cheltuieli strict militare.
Acesta este deja un efort considerabil pentru multe dintre aceste ţări, care abia au reuşit să aloce 2% din PIB cheltuielilor militare până la sfârşitul anului 2025, conform unui angajament luat în urmă cu zece ani.
Preşedintele american Donald Trump şi secretarul american al apărării, Pete Hegseth, i-au avertizat în repetate rânduri pe aliaţii europeni că ar trebui să se bazeze de acum mai mult pe propriile forţe pentru securitatea lor. De atunci, aceşti aliaţi au încercat să consolideze pilonul european în cadrul NATO, în special prin dezvoltarea propriilor industrii de apărare.
Franţa este una dintre ţările cele mai favorabile acestei “autonomii strategice” în Europa, dar alte ţări, în special cele apropiate geografic de Rusia, se arată mult mai prudente, în special din cauza dependenţei lor puternice de sistemele de armament americane.
Mark Rutte a repetat în faţa deputaţilor europeni că i-a subliniat lui Donald Trump preţul plătit în Afganistan de aliaţii Statelor Unite în cadrul NATO, după ce preşedintele american a provocat indignare prin minimizarea contribuţiei lor. “Pentru fiecare doi soldaţi americani care au plătit preţul suprem, un soldat dintr-o ţară aliată sau parteneră nu s-a întors acasă”, a spus el.
“Ştiu că America apreciază foarte mult toate aceste eforturi”, a adăugat secretarul general al Alianţei Atlantice.

