Primarul Capitalei Ciprian Ciucu anunță scumpirea călătoriilor cu STB și instituții închise. Daniel Băluţă se opune și cere un plan concret
Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, anunță că Bucureștiul se pregătește de măsuri ”nepopulare”, printre care majorarea prețului călătoriilor cu STB și închiderea unor instituții publice pe care le consideră inutile și costisitoare, invocând situația financiară critică a Primăriei. În replică, PSD București, prin președintele organizației și primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, respinge ferm scumpirile și eventualele concedieri, acuzând lipsa unui plan coerent și cerând soluții concrete, dialog și protecție pentru categoriile vulnerabile.
‘Vor fi și măsuri nepopulare. Vor fi, pentru că efectiv a ajuns cuțitul la os. Este foarte probabil – anunț în premieră – și este și necesar să creștem prețul călătoriei pentru STB. Sunt pus în situația de a face multe reforme structurale, unele grele: comasări, restructurări, încheieri de companii, de administrații, de instituții publice. Deja pot să anunț în premieră că pe ordinea de zi de săptămâna viitoare a Consiliului Local o mică parte, o primă serie de instituții publice vor fi închise. Este vorba de câteva instituții care nu mai au niciun fel de rațiune de a exista, dar care cheltuie bani pe chirii, pe mașini’, a precizat Ciprian Ciucu, potrivit Agepres.
El a menționat că în luna ianuarie Primăria Capitalei a primit 317 milioane lei, din care a rămas cu 5 milioane.
‘Am primit 317 milioane. După ce am făcut toate plățile și am plătit parțial subvenția – pentru că nu am putut să o plătim nici măcar pe toată – în ceea ce privește STB și Termoenergetica, în momentul de față mai avem undeva în jur de cinci milioane de lei în bugetul Primăriei Capitalei. Sunt mulți români – unii bogați, poate și politicieni – care au mai mulți bani în conturi decât are Primăria Capitalei. E absolut jenant’, a spus Ciucu.
Băluță: Sunt măsuri care trădează disperare, lipsă de soluţii şi o mare nedreptate la adresa oamenilor
Preşedintele PSD Bucureşti, Daniel Băluţă, primarul Sectorului 4, a transmis vineri că se opune creşterilor de tarife pentru transportul în comun şi concedierilor în rândul personalului care lucrează în instituţiile din subordinea Primăriei Municipiului Bucureşti, măsuri anunţate de primarul general, Ciprian Ciucu.
“Partidul Social Democrat condamnă cu fermitate maniera cinică şi lipsită de viziune a primarului general, Ciprian Ciucu, de a conduce şi de a administra Bucureştiul şi va veni, în cel mai scurt timp, în perioada imediat următoare, cu un plan concret de regândire a tuturor subvenţiilor şi a ajutoarelor sociale, precum şi cu un set de măsuri clare pentru a redresa situaţia economică a Capitalei”, se arată într-un comunicat de presă remis Agerpres de PSD Bucureşti.
Daniel Băluţă consideră că într-o perioadă în care costul vieţii a crescut foarte mult, scumpirea tarifelor pentru transportul în comun sau lăsarea fără loc de muncă a oamenilor care lucrează în instituţiile publice din subordinea PMB ar fi “o mare nedreptate la adresa oamenilor”.
“Condamn cu fermitate amatorismul, incapacitatea administrativă, lipsa de viziune şi de soluţii de care primarul general dă dovadă cu fiecare zi ce trece. Într-o perioadă în care costul vieţii a crescut foarte mult, aproape insuportabil pentru persoanele vulnerabile şi pentru oamenii care au reală nevoie de ajutor, scumpirea tarifelor pentru transportul în comun sau lăsarea fără loc de muncă a oamenilor care lucrează în instituţiile publice din subordinea PMB sunt măsuri care trădează disperare, lipsă de soluţii şi o mare nedreptate la adresa oamenilor. Înţeleg dificultăţile financiare pe care Primăria Generală trebuie să le soluţioneze, însă nu voi accepta niciodată ca lucrul acesta să se facă doar din pix, fără a vedea cu toţii un plan concret de măsuri pentru reducerea cheltuielilor”, a afirmat preşedintele PSD Bucureşti.
Ciucu: Populismul lui Daniel Băluță era de așteptat
În replică primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, îl acuză pe Daniel Băluță de „populism” și susține că liderul PSD București este direct responsabil pentru dificultățile bugetare ale Bucureștiului, prin influența pe care ar fi avut-o în Coaliție în perioada în care era apropiat de premierul Marcel Ciolacu. Ciucu afirmă că bugetul PMB ar fi fost diminuat prin „scheme măsluite” pentru a direcționa mai mulți bani către sectoare și anunță că îl va invita pe Băluță la discuții pentru a clarifica situația.
Populismul lui Daniel Băluță era de așteptat. Nu imediat, dar era complet previzibil. Daniel Băluță, prin influența pe care a avut-o la nivelul Coaliției pe vremea în care era prietenul premierului Marcel Ciolacu, este direct responsabil de situația în care este acum bugetul Bucureștiului. Îmi amintesc foarte bine schemele gândite de el, scheme măsluite, pentru a lua cât mai mult din bugetul PMB și pentru a-l duce către sectoare, cu totală desconsidrație în raport cu nevoile reale ale PMB și ale bucureștenilor. Îi transmit că nu mai ține, a scris Ciprian Ciucu pe Facebook.

