Zelenski, despre discuția cu Trump: Echipele noastre au lucrat bine. Dialogul a fost unul pozitiv. Rușii trebuie să fie și ei gata
La finalul discursului său de la Davos, președintele Ucrainei a fost întrebat despre întâlnirea pe care o avusese mai devreme cu Donald Trump și cât au avansat discuțiile despre pace.
Volodimir Zelenski a apreciat întâlnirea cu Donald Trump drept una bună, în care echipele noastre au lucrat bine, dialogul a fost dificil, dar pozitiv. A încheiat însă spunând că rușii ar trebui să fie și ei gata, nu doar Ucraina.
Iată răspunsul lui Volodimir Zelenski:
Întâlnirea cu dl Trump a fost bună și mulțumesc domnului președinte că și-a găsit timp pentru noi. Echipa mea a stat alături de echipa americană. Și am zis că trebuie să le dea pașapoarte americane, pentru că petrec atât timp cu americanii. Aceasta este o navă către pace în care vrem să-i avem alături pe americani. Echipele noastre au lucrat bine. Este foarte dificil. Dialogul nu este unul simplu, dar astăzi cred că a fost unul pozitiv. Mâine va fi prima întâlnire trilaterală în Emirate. Se vor duce acolo și cred că asta este bine. Rușii trebuie să fie gata, nu doar Ucraina.

