Gerul face ravagii în fermele din Mehedinți. Iezi și miei morți din cauza temperaturilor extreme
Gerul creează probleme mari proprietarilor de animale din Mehedinți. Temperaturile au scăzut dramatic în ultimele zile, iar în unele ferme proprietarii au găsit iezii sau mieii abia născuți, morți. În plus, costurile cu hrana animalelor au crescut considerabil, iar fermierii fac eforturi să asigure apă animalelor, din cauză că sursele de suprafață au înghețat. Toate acestea vor duce și la scumpirea mieilor de Paște.
Ca să poată da apă celor 11 vaci de lapte și celor mai bine de 200 de capre, proprietara unei ferme trebuie să spargă gheața și uneori să încălzească furtunurile, ca să le dezghețe. Femeia spune că de zece ani nu au mai fost temperaturi atât de scăzute, pe o perioadă așa de lungă și însoțite și de ninsori. Din cauza gerului, iezii sau mieii pot muri de frig. Întreţinerea lor e tot mai grea, iar costurile cu hrana și apa au crescut.
Daniela Olaru, proprietara fermei: E foarte dificil. Și pentru noi, și pentru ele. Slăbesc, trebuie să le dăm mai multă mâncare, să le ajutăm. Cu apa ne ajutăm mai greu, îngheață conductele, robinetele se sparg.
Pentru că ferma de capre este la depărtare de câțiva kilometri, crescătorii de animale fac eforturi să transporte apa, pe care sunt nevoiți mai întâi să o încălzească.
Lucian Olaru, proprietarul fermei: Au și probleme animalele, din cauza frigului, vă dați seama. Îngheață și înăuntru la ele, îngheață, că nu au căldură de la altă sursă. Doar căldura lor.
La o altă stână, cu peste 600 de oi și capre, proprietarul folosește o butelie ca să poată dezgheța sursa de apă, iar pentru a ajuta animalele să facă față frigului, le-a suplimentat rația de furaje.
Ruri Tăierel, proprietară: Le dăm boabe mai multe, fiindcă nu avem nici nutreț suficient. Și boabe le dăm mai mult. Îngheață, da, nu vedeți că îs numai ghețușe în vailinguri, la jgheaburi, la toate.
Ștefan Tăierel, fermier: După cum fată oile de târziu, afectate de seceta de asta-vară, va fi prețul mai mare. mult mai mare va fi. Pentru că asta e situația. Paștele e devreme, ei sunt mici, puțini, și crește prețul.
Iar veştile de la meteorologi nu sunt tocmai bune. Aceştia anunță precipitații și temperaturi scăzute și în perioada următoare.

