Zi istorică pentru dinamoviști: A început demolarea stadionului din ”Ștefan cel Mare”

20 January 2026, 13:24 (actualizat 20 January 2026, 18:54)

Marți au început, simbolic, lucrările la demolarea arenei Dinamo. Sute de fani ai alb-roșiilor au mers în ”Groapă” pentru a-și lua adio de la vechea arenă.

Pe lângă suporteri, în ”Ștefan cel Mare” au venit și mai multe legende ale clubului: Ionuț Lupescu, Ionel Dănciulescu, Florin Prunea, Bogdan Stelea Dumitru Moraru sau Ionel Augustin.

Pe stadion, suporterii încearcă să obțină o amintire de pe stadionul de care îi leagă atâtea amintiri. Unii dinamoviști au plecat cu scaune, alții cu bucăți tăiate din plasele porților.

Stadionul Dinamo a fost inaugurat în 1951, fiind gazda echipei Dinamo București pentru peste 73 de ani de fotbal și evenimente sportive.

Complexul Dinamo care se construiește în ”Ștefan cel Mare” cuprinde un stadion de 25.000 de locuri, spații de cazare și de mâncare pentru sportivi, săli de antrenament pentru diverse discipline sportive, centru de recuperare și spațiul expozițional. Noua arenă ar urma să coste aproximativ 117.000.000 de euro.

Primăria Sectorului 2 va finanța cu 25 de milioane de euro ”Arena Multifuncțională Dinamo”, care cuprinde și Parcul Sportiv Dinamo.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite