Polițiștii locali pot purta minicamere video, în timpul serviciului. Legea a fost promulgată de președintele țării

19 January 2026, 22:52

Polițiștii locali pot de acum să poarte minicamere video în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu. Legea a fost promulgată de președintele României Nicușor Dan. Imaginile înregistrate vor putea fi păstrate maximum șase luni.

Angajații Poliției Locale vor purta la piept bodycam-uri – camere video portabile, doar în timpul intervențiilor.

Președintele României, Nicușor Dan, a promulgat de curând, legea.

Postarea președintelui Nicușor Dan: “Noua reglementare stabilește clar situațiile în care aceste sisteme pot fi folosite în spațiul public, fără consimțământul persoanelor vizate, precum legitimarea, constatarea contravențiilor, utilizarea mijloacelor de imobilizare sau intervențiile pentru protejarea vieții și a ordinii publice.”

Bogdan Manolea, președintele Asociației pentru Tehnologie și Internet: Aceasta nu înseamnă că ei primesc un cec în alb pentru a folosi camerele respective în orice situații, ci ar trebui să stabilească propriile reguli în fucntie de atribuțiile Poliției Locale și de situația în care se intervine, pentru a fi siguri că se respectă toate detaliile legate de prelucrarea datelor cu caracter personal.

În măsura în care circumstanțele permit, cetățenii vor fi informați că sunt înregistrați, iar autoritățile locale au obligația de a comunica public dotarea polițiștilor locali cu astfel de echipamente.  

Eugen Țone, Federaţia Naţională a Sindicatelor Unite din Poliţia Locală: Înregistrările vor fi păstrate maximum șase luni și apoi distruse, cu excepția cazurilor în care constituie probe într-o procedură judiciară. Pentru a implementa acest nou sistem, administrațiile locale vor putea accesa fonduri europene.

Până acum camerele video portabile puteau fi folosite doar de angajații Poliției Române.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite