Banca Locală de Alimente din Sectorul 6 – Pentru unii risipă, pentru alții supraviețuire
Pentru sute de oameni cu venituri mici, fiecare masă este o provocare. În România, însă, cantități uriașe de mâncare sunt aruncate zilnic la gunoi. La Banca Locală de Alimente din Sectorul 6, nevoia celor vulnerabili se întâlnește cu eforturile de a reduce risipa alimentară.
Sute de oameni merg la Banca de Alimente pentru a primi o masă caldă. Cei mai mulți sunt pensionari, persoane singure sau bolnavi, care spun că fără acest ajutor nu ar putea supraviețui.
În fiecare zi la banca locală de alimente Sector 6 vin în medie 600 de oameni, pentru a mânca o masă caldă.
Banca Locală de Alimente joacă un rol esențial în reducerea risipei alimentare.
Nu mai puțin de 1200 de tone de produse alimentare au fost donate și redirecționate către persoanele defavorizate. Vorbim despre alimente care altfel ar fi ajuns la gunoi, dar care, printr-un efort comun al retailerilor, distribuitorilor și producătorilor, au fost salvate și transformate în ajutor pentru mii de familii.
Pentru oameni, ajutorul nu înseamnă doar mâncare, ci și siguranța unei zile în care nu trebuie să aleagă între medicamente și hrană. Iar pentru comunitate, este un exemplu că risipa poate fi redusă, iar surplusul se poate transformă în solidaritate.
În România, peste 600 de mii de tone de alimente din producția primară sunt irosite anual – fructe, legume și lactate care nu ajung niciodată pe mesele oamenilor.

