Atenție la aparatele folosite pentru încălzirea locuințelor! Reguli pentru prevenirea incendiilor și a intoxicațiilor cu monoxid de carbon

14 January 2026, 18:24 (actualizat 14 January 2026, 22:02)

Atenție la cum anume vă încălziți locuințele în această perioadă geroasă. În lipsa încălzirii centralizate, mii de bucureșteni și nu numai apelează la soluții improvizate precum: reșouri, aeroterme vechi, aragazuri lăsate aprinse, improvizații electrice sau sobe artizanale. Acestea pot produce incendii sau intoxicații cu monoxid de carbon.

În lipsa căldurii de la sistemul centralizat, mulți bucureșteni recurg la tot felul de soluții pentru a nu îngheța de frig în apartamente.

Pentru a preveni incendiile și intoxicațiile cu monoxid de carbon, trebuie să ținem cont de câteva reguli minime.

Specialiștii le recomandă celor care se încălzesc electric să folosească doar radiatoarele pe ulei sau aerotermele cu termostat. Să pună aparatele la distanță de cel puțin un metru față de perdele, haine sau canapele și, nu în cele din urmă, să le alimenteze direct din priză.

Pompierii și specialiștii în energie spun să nu lăsăm aragazul pornit pentru căldură, iar pentru a fi eficienți: să nu încălzim tot apartamentul, ci numai o cameră. Lista nu se încheie însă aici.

Ana Covăliuc, purtător de cuvânt ISU București-Ilfov: Să nu lăsăm copiii singuri în case cu aparatele electrice sub tensiune, să nu folosim aparatele electrice sau prelungitoare dacă prezintă defecțiuni sau improvizații, să verificăm constant sobele sau alte mijloace de încălzire.

Dumitru Chisăliță, expert în energie: Lipsa unui regim termic poate să fie fatală într-un interval de trei ore, de aceea oamenii trebuie să ia măsuri pentru a evita să stea în temperaturi scăzute. Trebuie să înțeleagă că frigul este rău, dar posibilitatea unui incendiu sau a unei intoxicații este de nenumărate ori mai rău.

Specialiștii mai recomandă și folosirea unui detector de monoxid de carbon.

Iarna scoate la iveală probleme administrative grave: frig în apartamente și spitale, riscuri de debranșare

Bucureștenii care nu au căldură în apartamente și pacienții care suferă de frig în unele dintre cele mai mari spitale din Capitală mai au nevoie de răbdare și calorifere electrice cel puțin până vineri. Abia atunci sunt șanse să fie remediate avariile care nu permit furnizarea cu presiune a agentului termic în conducte, anunță Termoenergetica. Deocamdată, oamenii se descurcă greu și se gândesc cu groază la facturile pe care le vor avea de plătit la electricitate.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite