Jucătoarea ucraineană de tenis Marta Kostyuk, discurs emoționant după finala de la Brisbane. “Mii de oameni nu au electricitate și apă caldă. Afară sunt minus 20 de grade Celsius. Sora mea doarme sub trei pături”
Jucătoarea ucraineană de tenis Marta Kostyuk (23 de ani, 26 WTA) a susținut duminică un discurs puternic la finala turneului WTA de la Brisbane, pierdută în fața liderei WTA, belarusa Aryna Sabalenka, cu scorul de 4-6, 3-6.
„Joc în fiecare zi cu durere în inimă. Chiar acum, mii de oameni nu au electricitate și apă caldă. Afară sunt minus 20 de grade Celsius. Sora mea doarme sub trei pături – atât de frig este acasă. Am fost profund emoționată și fericită să văd atât de multe steaguri ucrainene aici, în această săptămână”, a afirmat sportiva în discursul de după finala pierdută.
Publicul a răspuns cu aplauze puternice.
Ucraineanca nu a făcut nicio referire în discurs la oponenta ei, jucătoarea belarusă de tenis Aryna Sabalenka, cu care, de altfel nu a dat mâna la finalul partidei și nici nu s-a fotografiat alături de ea.
De la izbucnirea războiului declanșat de Rusia în Ucraina, jucătoarele ucrainene de tenis nu salută la finalul partidei jucătoarele din Rusia și Belarus – aceasta din urmă susținătoare fermă a puterii de la Moscova.
Finala de la Brisbane a durat aproximativ o oră și douăzeci de minute, iar Sabalenka și-a apărat titlul și a câștigat al 22-lea trofeu WTA din carieră.
Ostilitățile dintre cele două jucătoare au luat amploare în ultimele săptămâni, după ce, spre finalul anului 2025, sportiva din Ucraina a criticat jucătoare de top din circuit în ceea ce privește avantajul lor biologic și nivelul de testosteron: „Multe jucătoare au un avantaj față de mine din motive biologice”.
Răspunsul Arynei Sabalenka nu a întârziat să apară: „Marta are probabil mai mulți mușchi decât mine, este în formă și foarte puternică. Nu cred că dezavantajele fizice au influențat meciurile pe care le-a pierdut împotriva jucătoarelor de top”.
Bielorusa câștigase două meciuri împotriva Martei, în 2025. La conferința de presă de după victoria de la Brisbane, Sabalenka a comentat: „Este decizia ei. Ce pot face? Nu mă deranjează, nu mă interesează. Când intru pe teren, mă gândesc doar la tenisul pe care trebuie să-l joc și la ce trebuie să fac pentru a câștiga. Intru pe teren și mă gândesc doar să dau totul.”

