Creșterea prețurilor și măsurile fiscale au determinat scăderea numărului de turiști

11 January 2026, 19:21

Vacanțele nu mai sunt o prioritate pentru mulți români. Creșterea prețurilor și măsurile fiscale din ultima perioadă îi determină pe turiști să fie mai atenți la cheltuieli, iar industria resimte tot mai clar această schimbare. De la turiștii care își reduc concediile, până la hotelieri care încasează mai puțin, turismul românesc traversează o perioadă dificilă.

Binemeritatele vacanțe ajung, pentru tot mai mulți dintre români, în coada listei. Cu bugete din ce în ce mai mici pentru distracții și relaxare, oamenii se văd nevoiți să reducă sejururile, iar asta se vede în cifrele oficiale și în încasările hotelierilor și proprietarilor de pensiuni.
  
Adrian Voican, vicepreședinte ANAT: Am tras semnale de alarmă de la ANAT, de la alte organizații din turism, Guvernul a părut surd, nu a luat nicio măsură. Avem mai puține vouchere de vacanță, avem TVA mărit.

Rezervări mai puține s-au făcut peste tot, dar mai ales la munte.

Gabriel Roșca, manager hotel din Poiana Brașov: Se vede o scădere cu 20%, este o pondere ce nu ne ajută. Este într-adevăr și factorul scumpirii, pentru că cumpărăm mult mai scump din piață orice produs.

Sunt și hoteluri care se pot lăuda că au avut clienți, chiar mai mulți, dar mai puțini bani încasați.

Ionuț Găvan, proprietarul de hotel: Clienții nu mai cheltuie ca în alți ani, au mai multă grijă de bani, nu-și satisfac toate mofturile, cum o făceau în anii anteriori.
  
Anul trecut n-a fost bun pentru turism. O vedem în cifre, o vedem și cu ochiul liber, prin stațiuni. Iar realitatea e demonstrată de statistici oficiale – din ianuarie până în noiembrie anul trecut, numărul turiștilor a fost mai mic cu peste două procente, comparativ cu aceeași perioadă a lui 2024. Iar în luna noiembrie, scăderea a fost și mai mare – de peste 5%, potrivit Institutului Național de Statistică.
 
Pe lângă lipsa banilor, specialiștii spun că România nu a reușit să construiască destinații turistice competitive la nivel internațional, așa cum au făcut alte țări, inclusiv vecini ai noștri, unde rezultatele se văd în gradul de ocupare.
  
Ciprian Enea, consultant turism: La peste 3 decenii de la Revoluție nu avem nici măcar un singur model de succes în turismul românesc. Nu putem să ne lăudăm nici măcar cu o singură stațiune modernă. Nu am știut cum să atragem marii jucători în turism.

În lipsa unor măsuri concrete și a investițiilor care să ofere turiștilor mai mult decât un simplu loc de cazare, specialiștii estimează că turismul va scădea în continuare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite