Autoritățile vor să interzică ATV-urile la Rânca. Vehicule au fost implicate în multe accidente, unele cu consecințe grave
Autoritățile din Gorj pregătesc măsuri prin care să limiteze aglomerația, dar și blocajele din stațiunea Rânca. Primele ar putea fi interzise ATV-urile. Nu vor mai fi lăsate să circule pe drumurile publice unde au fost deja prea multe accidente.
ATV-urile circulă de multe ori cu viteză prin stațiuni, așa cum se întâmplă și la Rânca. Sunt preferate de cei dorinici de aventură care pot combina trasee de șosea cu cele pe teren accidentat. Când stațiunea este plină de turiști, ATV-urile devin însă periculoase. Astfel de vehicule au fost implicate în numeroase accidente, unele cu consecinte grave și chiar tragice.
Prefectura Gorj cere acum interzicerea acestor vehicule în Rânca. Au fost trimise adrese celor două primării din zonă, Novaci și Baia de Fier, dar și poliției locale.
Cei care urcă pe ATV-uri sunt de multe ori tineri care nu își iau măsuri de protecție suficiente. Pericolul poate apărea la orice denivelare mai serioasă de teren sau pe serpentine.
Există și suspiciunea că de multe ori ajung că conducă și persoane fără permis de conducere care nu apar în acte la închirieri.
Autoritățile au transmis că o eventuală decizie de interzicere a ATV-urilor la Rânca va fi luată după ce vor fi făcute toate evaluările necesare.

