Dosar penal pentru personalul medical în cazul tânărului cu fractură de femur decedat la Spitalul Judeţean Buzău

8 January 2026, 17:41 (actualizat 8 January 2026, 18:40)

Personalul medical de la Spitalul Județean de Urgență Buzău implicat în cazul tânărului mort în timp ce aștepta să fie operat după o fractură la femur este cercetat pentru ucidere din culpă. Detalii cu imapct emoțional.

Procurorul a confirmat că familia a depus plângere și că dosarul penal îi vizează pe medicii care l-au avut în îngrijire pe pacientul de 25 de ani.

Acesta a fost rănit în urma unui accident auto. A ajuns la spital cu traumatism de femur, însă a fost programat la operație abia după trei zile.

A murit la Terapie Intensivă, înainte de intervenția chirugicală.

Spitalul a anunțat că face propria anchetă, însă a precizat că fractura de femur nu este considerată o urgență medicală imediată, iar programarea la operație a fost făcută în cel mai scurt timp posbil.

Rezultatul necropsiei, care va lămuri cauza decesului, va fi făcut public mâine.

După decesul tânărului, zeci de oameni au protestat, două zile la rând, în curtea Spitalului Județean Buzău.

Rudele și apropiații au venit să ceară explicații cu pancarte și lozinci la adresa medicilor. Pentru că protestul a fost transmis live pe rețelele de socializare, numărul participanților a crescut. Situația risca să degenereze, așa că au fost chemați în sprijin polițiști și jandarmi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite