VIDEO. Un agent de imigrare american a împușcat mortal o femeie în Minneapolis

8 January 2026, 09:14 (actualizat 8 January 2026, 18:55)

Un agent american de imigrare a împușcat mortal o femeie în vârstă de 37 de ani în orașul Minneapolis, declanșând un schimb dur de acuzații, după ce oficialii locali au respins relatarea administrației Trump potrivit căreia ar fi fost vorba de autoapărare, scrie BBC.

Departamentul pentru Securitate Internă (DHS) a declarat că femeia, Renee Nicole Good, era o „protestatară violentă” care a încercat să calce cu mașina agenți ai Serviciului de Imigrare și Vamă (ICE).

Însă primarul Minneapolisului, Jacob Frey, a spus: „Acesta a fost un agent care a folosit puterea în mod nechibzuit, iar rezultatul a fost moartea unei persoane”, cerându-le oficialilor ICE, într-un limbaj presărat cu înjurături, să părăsească orașul.

Sute de agenți ICE au fost desfășurați în Minneapolis, în statul Minnesota, ca parte a represiunii Casei Albe împotriva imigrației ilegale.

Înregistrări video postate pe rețelele sociale de martori par să surprindă momentul împușcăturii, care a avut loc în jurul orei 10:25, ora locală, miercuri dimineață.

Din mai multe unghiuri, se vede un SUV vișiniu care blochează o stradă rezidențială din Minneapolis.

Un grup de persoane, care par să protesteze, stau aliniate pe trotuar.

Vehicule ale forțelor de ordine se află în apropiere. iar agenți de imigrare se apropie de vehiculul parcat pe stradă, coboară din mașină și îi cer femeii aflate la volan să iasă din SUV. Unul dintre agenți trage de mânerul ușii de la șofer. Un alt agent este poziționat în fața vehiculului.

Nu este clar exact cât de aproape se afla agentul sau dacă a fost lovit de vehicul, pe baza imaginilor analizate de BBC. Acel agent deschide focul în momentul în care SUV-ul vișiniu încearcă să plece.

Se aud trei împușcături, iar vehiculul pare să piardă controlul și să se izbească de o mașină parcată în apropiere.

Într-o postare pe Truth Social, Trump a spus că un ofițer ICE a fost „lovit cu brutalitate” de mașină. „Este greu de crezut că este în viață, dar acum se recuperează în spital”, a scris el.

Președintele republican a dat vina și pe „Stânga Radicală” pentru că „amenință, agresează și vizează zilnic ofițerii noștri de aplicare a legii și agenții ICE”.

Șeful poliției din Minneapolis, Brian O’Hara, a declarat că șoferița se afla în vehiculul ei și bloca circulația pe Portland Avenue. Ea a fost apoi abordată pe jos de un agent federal de aplicare a legii „și a început să plece cu mașina”.

Secretarul american pentru Securitate Internă, Kristi Noem, a spus că femeia „urmărea și obstrucționa” ofițerii pe parcursul zilei și a încercat să „transforme vehiculul într-o armă” pentru a-l călca pe agent, într-un act de „terorism intern”.

Agentul federal a tras „focuri de apărare” și a fost el însuși rănit, a spus Noem, înainte de a fi tratat și externat dintr-un spital local.

Consiliul Local al orașului Minneapolis a declarat însă, într-un comunicat, că Good pur și simplu „avea grijă de vecinii ei” atunci când a fost împușcată și ucisă.

Același agent a mai fost lovit de o mașină în timpul serviciului și în luna iunie, a spus Noem.

Ea a adăugat că operațiunile ICE în oraș vor continua, iar FBI va investiga incidentul de miercuri.

Guvernatorul statului Minnesota, Tim Walz, a respins de asemenea relatările federale despre incident.

„Nu credeți această mașinărie de propagandă”, a scris Walz ca răspuns la o postare a Departamentului pentru Securitate Internă despre împușcătură.

Democrați de rang înalt, inclusiv fosta vicepreședintă Kamala Harris și liderul minorității din Camera Reprezentanților, Hakeem Jeffries, au emis de asemenea declarații. Harris a numit versiunea administrației Trump „manipulare prin inducerea în eroare”.

Proteste și marșuri au avut loc în mai multe părți ale orașului, în timp ce unii locuitori furioși ai Minneapolisului au condamnat împușcătura și au cerut ca ICE să plece.

Locul împușcăturii se află la aproximativ un kilometru de locul unde George Floyd a fost ucis în 2020 de un ofițer de poliție al orașului, fapt care a declanșat proteste antirasism la nivel mondial.

Proteste erau organizate și în alte orașe americane, inclusiv New Orleans, Miami, Seattle și New York.

Școlile Publice din Minneapolis au anunțat că orele au fost anulate pentru restul săptămânii, „din motive de siguranță”. Decizia vine după ce agenți federali ar fi efectuat arestări în fața unui liceu miercuri.

De ce este ICE în Minneapolis

Administrația Trump a desfășurat, în ultimele săptămâni, încă 2.000 de agenți federali în zona Minneapolis, ca răspuns la acuzații de fraudă privind ajutoarele sociale de stat.

Primarul a spus, într-o conferință de presă miercuri, că ICE nu face orașul mai sigur. „Distrug familii, seamănă haos pe străzile noastre”, a spus el.

Desfășurarea, care a început duminică, este una dintre cele mai mari concentrări de personal al Departamentului pentru Securitate Internă într-un oraș american din ultimii ani.

Aceasta urmează unei campanii de aplicare a legii imigrației lansate de ICE la sfârșitul anului trecut, menită să vizeze persoane din Minneapolis care au primit ordine de deportare, inclusiv membri ai comunității somaleze din oraș.

Acea comunitate a fost criticată frecvent de Trump, care i-a numit „gunoi”.

„Nu îi vreau în țara noastră. Ca să fiu sincer cu voi”, a spus președintele. „Țara lor nu e bună cu un motiv. Țara lor pute”.

Trump și-a reafirmat ulterior declarațiile după ce un videoclip de pe YouTube al unui creator de conținut conservator a acuzat centrele de îngrijire pentru copii administrate de imigranți somalezi de fraudă pe scară largă.

Ca răspuns, Trump a reținut fonduri federale pentru îngrijirea copiilor destinate statului Minnesota.

Administrația Trump a trimis agenți ICE și în alte orașe din SUA, unde au fost efectuate mii de arestări, ca parte a ceea ce administrația spune că este o campanie de combatere a criminalității și a imigrației ilegale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite