Adolescent ucis în Ierusalim la o demonstrație, după ce un autobuz a intrat în plin în mulțime

7 ianuarie 2026, 12:29

Un adolescent a fost ucis în Ierusalim la o demonstrație, după ce un autobuz a intrat în plin în mulțime. Va avertizez, urmează informaţii cu un puternic impact emoţional.

Tânărul de 18 ani a fost prins sub vehicul și a murit la fața locului – dar manifestanții au reușit să atace autobuzul înainte ca acesta să avanseze.

Șoferul a fost arestat și deocamdată poliția exclude motive teroriste.

Protestul de la Ierusalim era al evreilor ultra-ortodocși, care se opun serviciului militar, de la care sunt scutiți pe motive religioase.

Un proiect de lege ar reduce însă excepțiile de la recrutare pentru comunitatea ultra-ortodoxă.

Tema divizează profund societatea israeliană, în contextul conflictului din Gaza.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite