Adolescent ucis în Ierusalim la o demonstrație, după ce un autobuz a intrat în plin în mulțime
Un adolescent a fost ucis în Ierusalim la o demonstrație, după ce un autobuz a intrat în plin în mulțime. Va avertizez, urmează informaţii cu un puternic impact emoţional.
Tânărul de 18 ani a fost prins sub vehicul și a murit la fața locului – dar manifestanții au reușit să atace autobuzul înainte ca acesta să avanseze.
Șoferul a fost arestat și deocamdată poliția exclude motive teroriste.
Protestul de la Ierusalim era al evreilor ultra-ortodocși, care se opun serviciului militar, de la care sunt scutiți pe motive religioase.
Un proiect de lege ar reduce însă excepțiile de la recrutare pentru comunitatea ultra-ortodoxă.
Tema divizează profund societatea israeliană, în contextul conflictului din Gaza.

