Liderii europeni reacționează la atacurile americane asupra Venezuelei. Ce transmite Rusia
O avalanșă de reacții vine din partea mai multor lideri europeni, care răspund la operațiunea militară a Statelor Unite din Venezuela.
Antonia Costa, președinta Consiliului European, a declarat că urmărește situația cu „mare îngrijorare” și a cerut dezescaladarea tensiunilor. „Uniunea Europeană va continua să sprijine o soluție pașnică, democratică și incluzivă în Venezuela”, a scris el pe X.
“Urmărim îndeaproape situația din Venezuela. Suntem alături de poporul Venezuelei și susținem o tranziție pașnică și democratică. Orice soluție trebuie să respecte dreptul internațional și Carta ONU’ a transmis Ursula von der Leyen pe reţeaua X.
Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene (UE) pentru Afaceri Externe, Kaja Kallas, a făcut apel la moderație sâmbătă, în urma atacului aerian al SUA din Caracas și după ce a vorbit cu secretarul de stat american Marco Rubio, informează EFE.
‘Am vorbit cu secretarul de stat american Marco Rubio și cu ambasadorul nostru din Caracas. UE monitorizează îndeaproape situația din Venezuela’, a declarat Kallas într-un mesaj pe rețelele de socializare, în cadrul căruia a adăugat că UE face’un apel la moderație’.
Kallas a insistat, totodată, că ‘UE a declarat în repetate rânduri că (liderul venezuelean Nicolas) Maduro nu are legitimitate și a pledat pentru o tranziție pașnică’.
Cu toate acestea, Kallas a adăugat că, ‘în orice circumstanțe, principiile dreptului internațional și ale Cartei ONU trebuie respectate’ și a dat asigurări că ‘siguranța cetățenilor UE din țară este prioritatea noastră principală’.
Ministrul ucrainean de externe, Andrii Sybiha, a declarat că „poporul Venezuelei trebuie să aibă șansa la o viață normală, securitate, prosperitate și demnitate umană”, scriind pe X că țara sa nu a recunoscut legitimitatea lui Maduro în urma „alegerilor trucate și a violențelor împotriva protestatarilor”. „Mulțumesc tuturor celor din întreaga lume care ajută la protejarea vieții”, a postat el.
Rusia a cerut sâmbătă clarificări ‘imediate’ cu privire la situația președintelui venezuelean Nicolas Maduro, declarând că este ‘extrem de alarmată’ de informațiile conform cărora acesta ar fi fost ‘scos cu forța’ din țară, relatează AFP.
‘Suntem extrem de alarmați de informațiile conform cărora președintele venezuelean Nicolas Maduro și soția sa au fost scoși cu forța din țară în urma agresiunii de astăzi (sâmbătă) lansate de Statele Unite’, a declarat Ministerul rus de Externe într-un comunicat, solicitând ‘clarificări imediate cu privire la această situație’.
„În această dimineață, Statele Unite au comis un act de agresiune armată împotriva Venezuelei. Acest lucru este extrem de îngrijorător și condamnabil. Pretextele utilizate pentru a justifica astfel de acțiuni sunt nefondate. Ostilitatea ideologică a triumfat asupra pragmatismului și asupra dorinței de a construi relații de încredere și previzibilitate”, a transmis MAE rus, într-un comunicat.
Prim-ministrul slovac Robert Fico, cunoscut ca un susţinător al preşedintelui american Donald Trump, a condamnat ferm atacul american asupra Venezuelei, transmit dpa şi EFE.
Acţiunea militară americană arată că ‘dreptul internaţional nu se aplică, forţa militară este folosită fără mandat ONU şi oricine este mare şi puternic face ce vrea’, a scris Fico pe Facebook.
În calitate de şef de guvern al unei ţări mici, el a declarat că trebuie ‘să respingă cu fermitate o astfel de subminare a dreptului internaţional’, la fel cum a respins războiul din Irak şi invazia rusă a Ucrainei.
Pentru şeful guvernului slovac, bombardarea de către SUA a mai multor baze militare venezuelene este o dovadă a ‘prăbuşirii ordinii mondiale create după al Doilea Război Mondial’.
Fico a cerut, de asemenea, Uniunii Europene să emită o condamnare la fel de ‘consistentă’, aşa cum a făcut-o cu atacul Rusiei asupra Ucrainei. Altfel, UE ar fi ‘ipocrită’, a scris el.
‘Sunt foarte curios să văd cum va reacţiona UE la atacul asupra Venezuelei, care merită condamnat’, a declarat Fico într-un comunicat emis după ce Înaltul Reprezentant al UE pentru Afaceri Externe şi Politica de Securitate, Kaja Kallas, a afirmat că regimul lui Nicolas Maduro este ilegitim.
Ministrul belgian de externe, Maxime Prevot, a postat pe X că ambasada Belgiei la Bogotá, Columbia, a fost „complet mobilizată” pentru a răspunde situației. „Situația este monitorizată îndeaproape, în coordonare cu partenerii noștri europeni”, a spus el.
Ministrul olandez de externe, David van Weel, a declarat pe X acum câteva ore că situația din Caracas este „încă neclară”, adăugând că Olanda monitorizează situația și este în contact cu ambasada sa din Venezuela.
Ministrul suedez de externe, Maria Stenergard, a declarat la X că țara sa „a declarat anterior că Nicolas Maduro nu are legitimitate”, dar a adăugat: „Cu toate acestea, toate statele au responsabilitatea de a respecta și de a acționa în conformitate cu dreptul internațional. Respectarea dreptului internațional este un interes pe termen lung al politicii de securitate pentru Suedia”.
Ministerul de Externe al Austriei a declarat că a fost înființată o echipă de criză care să se concentreze asupra siguranței cetățenilor săi din Venezuela. „Un avertisment de călătorie este în vigoare pentru întreaga țară!”, a postat pe X.
Ministerul de Externe ceh a declarat că este important să „calmeze situația și să inițieze negocieri diplomatice, inclusiv cu participarea opoziției venezuelene”. Prioritatea sa rămâne „siguranța cetățenilor cehi și furnizarea de asistență consulară”, a precizat pe X.
Președinta Kosovo, Vjosa Osmani, a declarat că țara sa „stă ferm alături de președintele american Donald Trump” după atacuri. „Când America conduce, suntem mândri să fim împreună – pentru că libertatea noastră colectivă depinde de ea”, a postat ea pe X.
Ministrul de externe al Danemarcei, Lars Løkke Rasmussen, a numit atacurile o „evoluție dramatică”, a declarat ministerul de externe al țării într-o postare pe X. „Trebuie să revenim pe drumul cel bun către dezescaladare și dialog. Dreptul internațional trebuie respectat”, a spus el, potrivit ministerului.
Ministerul elvețian de externe a scris la X că solicită „dezescaladarea, reținerea și respectarea dreptului internațional, inclusiv interzicerea utilizării forței și principiul respectării integrității teritoriale”. Acesta a precizat că consideră că niciun cetățean elvețian nu a fost afectat de atacuri și că monitorizează îndeaproape situația.
Ministerul polonez de externe a declarat că „verifică” numărul cetățenilor săi din țară, potrivit unui purtător de cuvânt. „Nu avem informații că vreunul dintre cetățenii noștri are nevoie de asistență. Majoritatea polonezilor se află în Venezuela pe termen lung”, a declarat Maciej Wewiór pe rețelele de socializare.
Prim-ministrul spaniol Pedro Sánchez a declarat că guvernul său „monitorizează îndeaproape evenimentele din Venezuela”. El a postat pe X că ambasada și consulatele lor din țară sunt operaționale, cerând în același timp „dezescaladarea”.
Președintele belarus Alexander Lukașenko a „condamnat categoric” acțiunile SUA în Venezuela, potrivit agenției de știri de stat belaruse Belta.
Ministerul de Externe al Belarusului a mai declarat că „agresiunea armată” a SUA a reprezentat o „amenințare directă” la adresa păcii și securității internaționale.

