Explozii la Caracas: Venezuela denunţă “o agresiune militară foarte gravă” a Statelor Unite
Venezuela a denunţat sâmbătă o “agresiune militară foarte gravă” a Statelor Unite, după ce explozii puternice au avut loc în capitala Caracas în timpul nopţii, preşedintele venezuelean Nicolas Maduro declarând stare de urgenţă, relatează AFP şi Reuters.
“Venezuela respinge, repudiază şi denunţă (…) agresiunea militară foarte gravă lansată de (…) Statele Unite împotriva teritoriului şi a poporului venezuelean, în zone civile şi militare din Caracas şi din statele Miranda, Aragua şi La Guaira din jurul Caracasului”, potrivit unui comunicat al guvernului.
Preşedintele Nicolas Maduro a declarat stare de urgenţă şi a cerut “tuturor forţelor sociale şi politice din ţară să activeze planurile de mobilizare şi să respingă acest atac imperialist”, se adaugă în comunicat.
“O astfel de agresiune ameninţă pacea şi stabilitatea internaţionale (…) şi pune în pericol viaţa a milioane de oameni”, se mai arată în comunicat.
“Obiectivul acestui atac nu este altul decât acapararea resurselor strategice ale Venezuelei, în special a petrolului şi mineralelor sale, prin încercarea de a încălca cu forţa independenţa politică a naţiunii”, afirmă Caracas.
“Întreaga ţară trebuie să se mobilizeze pentru a învinge această agresiune imperialistă”, conchide textul.
Preşedintele columbian Gustavo Petro a denunţat sâmbătă un atac cu “rachete” asupra Caracasului, în urma exploziilor puternice auzite în capitala Venezuelei.
“Alertă generală, au atacat Venezuela”, a scris preşedintele columbian, un apropiat al lui Maduro, pe contul său de Twitter.
Petro a cerut o reuniune imediată a Organizaţiei Statelor Americane (OEA) şi a ONU pentru a stabili “legalitatea internaţională” a acestei agresiuni împotriva ţării vecine.
sursa Agerpres

