Sprijin după tragedia din Crans-Montana | România transportă răniți din Elveția

2 January 2026, 21:35 (actualizat 2 January 2026, 21:42)

România este pregătită să ajute Elveţia să transfere 5 pacienţi cu arsuri, în spitale care să le ofere cele mai bune şanse de supravieţuire. O aeronavă Spartan a decolat deja, din Bucureşti către Lausanne, pentru a-i prelua pe cei 5 tineri care au suferit arsuri grave şi a-i duce la Paris. Elveţia a cerut ajutor prin mecanismul european de protecţie civilă. Pe lângă transferul programat astăzi, ţara noastră şi-a anunţat disponibilitatea de a transfera victime şi în zilele următoare.

Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgență, convocat azi, a decis că România pune la dispoziţia Elveţiei o aeronavă militară şi un echipaj de medici de la UPU SMURD București pentru transferul victimelor din incendiul produs în noaptea de Revelion.

Raed Arafat, şeful DSU: Astăzi urmează să fie executată prima misiune între Elveția și Franța. Vom rămâne la dispoziție, dacă se vor solicita și alte transporturi. Unul a fost găsit, un loc mai apropiat, și l-au dus cu elicopterul, au rămas 5 pe care îi ducem noi.

O aeronava a forțelor aeriene este pregătită în orice moment pentru astfel de misiuni umanitare. Într-un interviu pentru TVR Info, doi dintre piloţii de Spartan, de la Baza 90 transport aerian, au explicat ce presupun astfel de misiuni.

România a ajutat și Macedonia de Nord, în primăvară trecută, după un incendiu în care au murit 59 de persoane și 155 au fost rănite, tot prin transferul pacienților cu arsuri. Iar pentru românii cu arsuri, astfel de transferuri sunt frecvente, din cauza lipsei unui centru de tratament pentru marii arși la noi în țară.

Un transfer a avut loc chiar de dimineață, când un pacient cu arsuri a fost trimis de la Craiova în Belgia. De acolo echipajul a adus alți doi răniți, pe care România îi trimisese la tratament în străinătate. 

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: În 23, 24, 25, 26 decembrie anul trecut, în România nu aveam niciun loc pentru arși gravi. Acei pacienți au stat în temporizare, la SJU Bacău, pentru că nu am avut niciun loc nici la București, nici la Timișoara, nici într-un spital în care există unități funcționale de arși.

Dotările centrelor de la Timișoara și Târgu Mureș sunt aproape de finalizare.  Potrivit ministrului Sănătății, în primăvară ar putea fi tratat primul pacient cu arsuri la Timişoara, iar în vara ar putea primi pacienți și centrul de la Târgu Mureș.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite