REVELION 2026 în marile orașe: Artificii din plin, spectacole cu drone, jocuri de lumini și lasere

1 January 2026, 18:53

Mai multe oraşe din România au intrat în 2026 fără zgomotul artificiilor. Au fost înlocuite cu spectacole de drone, lumini, efecte speciale și muzică. Sute de persoane au venit să le admire, în ciuda frigului de afară. Totuși, în ciuda restricțiilor și dorinței autoritățile de a proteja animalele de zgomotul puternic, au fost municipii cu show-uri pirotenice. În plus, au fost şi petrecăreţi care au lansat artificii la miezul nopții, pentru a marca trecerea în noul an. 

„La mulți ani, 2026!” a fost mesajul care a luminat cerul Clujului, într-un show impresionant de drone. Chiar dacă au fost minus 8 grade, Piața Unirii a fost plină. 

La miezul nopții, artificiile au luminat cerul și l-au colorat, la fel că în alți ani, articolele pirotehnice fiind lansate de pe străzi și din balcoanele caselor.

La Timișoara, noul an a fost întâmpinat cu artificii.

Și la Iași, spectacolul pirotehnic nu a lipsit. Artificiile au luminat cerul, în sunetul Rapsodiei Române a lui George Enescu.

Nu au lipsit însă nici dronele care au creat proiecții spectaculoase deasupra Palatului Culturii.

La Bistrița, laserele au înlocuit artificiile. 

Și la Constanța, autoritățile au renunțat la show-ul pirotehnic de altă dată, iar petrecere organizată în față Sălii Sporturilor, a inclus doar un concert și spectacolul de lumini și lasere.

La miezul nopții, cerul a fost luminat totuşi de artificii proiectate de constănțeni din diferite zone ale orașului.

La fel s-a întâmplat și în alte orașe. La Galați, câteva artificii au fost lansate chiar de unii dintre cei veniți la petrecerea organizată în centrul orașului. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite