Ultima ședință de Guvern din 2025. Impactul măsurilor fiscale și OUG privind plata medicilor de familie, pe agendă
Executivul a făcut bilanțul la final de an. Guvernul s-a reunit în ultima ședință din 2025, pentru a analiza, cu cifrele pe masă, impactul măsurilor fiscale pe care le-a luat. Ultimele date de la Finanțe arată o scădere a deficitului bugetar, față de anul trecut.
Țara noastră a încheiat primele 11 luni din acest an cu un deficit bugetar mai mic față de aceeași perioadă din 2024, potrivit datelor de la Ministerul Finanțelor. Deficitul a ajuns la 121 de miliarde de lei, însemnând 6,4% din PIB, o scădere cu 0,74 de puncte procentuale față de deficitul la care se situa România în luna noiembrie anul trecut.
În ședința de astăzi vor fi analizate procedurile pentru controlul concediilor medicale la nivelul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate.
De asemenea, se va discuta și o măsură prin care ar urma să fie analizată modalitatea prin care se schimbă plata medicilor de familie. Aceștia sunt plătiți în prezent 75% în funcție de modul în care tratează pacientul, de serviciul medical pe care îl oferă și în procent de 25% în funcție de numărul de pacienți pe care îl au înregistrat în registru. Această procedură s-ar putea schimba și să fie un procent de 50%-50%, ceea ce înseamnă că medicii de familie vor fi plătiți cu sume mai mici.

