Avertizările de vreme extremă se restrâng, dar vântul rămâne puternic în mai multe regiuni

29 December 2025, 09:23 (actualizat 29 December 2025, 19:05)

A fost viscol puternic în zonele de munte din mai multe județe. În Alba, rafalele au depășit 120 de kilometri pe oră și au spulberat zăpada. La fel și în Argeș, Dâmbovița și Prahova, unde mai multe localități au rămas fără energie electrică. Și la Rânca, în județul Gorj, a fost urgie. Azi s-a reluat circulația pe segmentul de drum închis. Iar salvamontiștii din Argeș au reușit cu greu să recupereze câțiva turiști moldoveni rămași la un refugiu în Munții Făgăraş. În zonele de munte va fi cod galben de vânt puternic până mâine seară.

Vremea intră într-o fază de ameliorare treptată, însă rămâne sub atenționări de cod galben, valabile până marți seară.

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 29 decembrie, ora 10 – ora 23, vor fi în continuare intensificări ale vântului în Moldova, Dobrogea, sudul și vestul Olteniei, precum și în sud-estul Transilvaniei, unde rafalele vor atinge viteze de 50–70 km/h, informează ANM.

La munte, în special în Carpații Meridionali și de Curbură, vântul va continua să sufle cu putere, cu viteze de 60–85 km/h, iar la altitudini de peste 1.700 de metri rafalele pot ajunge la 90–120 km/h, viscolind zăpada depusă și menținând vizibilitatea redusă.

Meteorologii precizează că intensificări ale vântului, cu viteze de 40–45 km/h, vor fi resimțite izolat și în restul teritoriului.

În intervalul anterior, ninsorile au afectat Maramureșul, Transilvania, Moldova, Dobrogea și zonele montane, unde s-a depus un strat de zăpadă de până la 3–8 centimetri, iar în Carpații Orientali și Meridionali stratul a ajuns local la 10–20 de centimetri.

Autoritățile recomandă în continuare prudență, mai ales în zonele montane și pe drumurile expuse vântului puternic și viscolului, precum și evitarea deplasărilor inutile în regiunile afectate de avertizările meteorologice.

Începând de luni seara, ora 23:00, până marţi dimineaţa, ora 8:00, în Carpaţii Meridionali şi de Curbură vor fi intensificări ale vântului cu viteze de 60 – 85 km/h, iar la altitudini de peste 1.700 de metri rafalele vor atinge 90 – 120 km/h, viscolind zăpada depusă, iar vizibilitatea se va menţine scăzută.

Pe parcursul zilei de marţi, Codul galben se va restrânge, iar în vestul şi sudul Olteniei şi în sud-vestul Munteniei vor fi intensificări ale vântului cu viteze de 50 – 70 km/h. De asemenea, în Carpaţii Meridionali şi de Curbură vor fi viteze de 60 – 85 km/h, iar la altitudini de peste 1.700 de metri rafalele vor atinge 90 – 120 km/h, ninsoarea va fi viscolită şi vizibilitatea scăzută.

“Intensificări ale vântului cu viteze în general de 40 – 45 km/h vor fi pe arii restrânse şi în Maramureş, Transilvania şi Moldova, unde trecător va ninge slab. În Banat vor fi precipitaţii mixte şi condiţii de polei”, transmit meteorologii.

Astfel, sub Cod galben de vânt puternic se vor afla marţi zone din judeţele Vrancea, Buzău, Covasna, Prahova, Braşov, Dâmboviţa, Gorj, Argeş, Sibiu, Vâlcea, Alba, Hunedoara, Caraş-Severin, Mehedinţi. Judeţele Dolj, Olt şi Teleorman sunt avertizate în integralitate.

Codul va fi valabil marți, între orele 8:00 – 20:00. Vântul s-a mai domolit în Constanța, iar activitatea din port a fost reluată.

Drumarii au intervenit la Rânca

A fost cod roșu în Carpații Meridionali și de Curbură până luni dimineață, la ora 10. La peste 1.700 de metri a nins și a bătut vântul chiar și cu peste 130 de kilometri pe oră. Urcarea spre stațiunea Rânca nu a mai fost posibilă din cauza viscolului. Drumarii au intervenit de dimineață și circulația pe Drumul Naţional 67C, Transalpina, a fost redeschisă după ora 9.00.

Turiști din Republica Moldova, recuperați de salvamontiști în Făgăraș

Din cauza viscolului, patru turiști din Republica Moldova au rămas blocați în Munții Făgăraș duminică și au fost nevoiți să se adăpostească la refugiul Călţun. Pentru că nu aveau urgențe medicale, salvatorii au așteptat ca vântul să se potolească, înainte de pleca să-i recupereze. Vremea însă, nu le-a fost nici de această dată favorabilă. La amiază vizibilitatea era extrem de redusă, iar rafalele încă depășeau 60 de km pe oră. După câteva ore, salvatorii au ajuns la turiști și i-au coborât în siguranță la Piscu Negru.

Salvamontiștii le atrag din nou atenția turiștilor să nu plece în drumeții când se anunță vreme rea.

Din cauza vântului puternic, pompierii au avut numeroase intervenții

În Prahova, rafalele puternice au doborât 36 de arbori. În 10 localități din județ a fost emis mesaj RO-ALERT, prin care oamenii au fost sfătuiți să fie prudenți.

Din cauza viscolului, rețeaua de furnizare a energiei electrice a fost avariată și orașul Câmpina a rămas din nou fără apă potabilă.

Vijelia a afectat rețeaua de înaltă tensiune care asigură alimentarea cu electricitate pentru Stația de pompare Doftana, Stația de tratare a apei Câmpina-Voila și bazinele de apă din zonă. Spre seară avaria a fost rezolvată și a început realuarea furnizării apei potabile. Copaci au căzut și în Argeș la Dambovicioara, dar și în Pitești.

Copaci și elemente de construcție au căzut și în județul Brașov. Pe DN73A, între Zărnești – Poiana Mărului, la ieșirea din Fundata spre Rucăr, pe drumul de la ieșirea din Pârâul Rece spre Predeal, dar și în municipiul Brașov. Un acoperiș a fost smuls de vânt la Iași.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite