Biserici pline la slujba de Crăciun, a sărbătorii nașterii Domnului. Patriarhul Daniel: Venirea Lui în această lume are drept scop înălțarea oamenilor la viața veșnică
A fost o dimineață specială în bisericile din întreaga țară. Oamenii le-au umplut până la refuz ca să asculte slujba de Crăciun, a sărbătorii nașterii Domnului. „Venirea Lui în această lume are drept scop înălțarea oamenilor la viața veșnică, a spus patriarhul Daniel la finalul slujbei. Și pentru cei care nu au apucat să intre în Catedrala Națională, o pot face până după Bobotează.
Catedrala Patriarhală din Capitală a fost neîncăpătoare pentru credincioșii dornici să participe la slujba de Crăciun, oficiată de Patriarhul Daniel, alături de episcopi și preoți. Au venit la slujbă și români de peste hotare și turiști veniți să petreacă la București sărbătorile de Crăciun.
PATRIARHUL DANIEL: Această Sfântă sărbătoare, așa cum ne spune Evanghelia de astăzi este plină de înțelesuri duhovnicești. Fiul veșnic al lui Dumnezeu, Iisus Hristos, are o legătură specială cu lumea. Coborârea lui pe pământ are ca scop înălțarea oamenilor la viața veșnică.
La finalul slujbei de Crăciun, credincioșii s-au bucurat de colinde. Patriarhul Daniel i-a binecuvântat pe credincioșii care l-au așteptat în curtea Patriarhiei special pentru acest moment.
Și în țară bisericile au fost pline. În micuțele lăcașuri de cult din sate sărbătoarea a fost petrecută în comunitate.
A fost forfotă Mare și la Catedrala Națională. Momentan, în Catedrală, nu se oficiază slujbe. Catedrala Națională rămâne deschisă până pe data de 8 ianuarie și poate fi vizitată zilnic, în intervalul 9.00 – 17.00. Din data de 9 ianuarie va fi închisă din nou pentru continuarea lucrărilor.

