Protest ‘colind’ privind Justiţia organizat de Declic – luni, la Palatul Cotroceni

19 decembrie 2025, 16:10 (actualizat 19 decembrie 2025, 16:11)

Comunitatea Declic anunţă organizarea unui protest „colind” luni, la Palatul Cotroceni, în ziua în care au loc discuţii pe tema Justiţiei iniţiate de preşedintele Nicuşor Dan.

Protestul, intitulat ”Colindăm, Justiţia să reparăm!”, are loc de la ora 9:30, în faţa Palatului Cotroceni.

”Acţiunea are loc în contextul în care Administraţia Prezidenţială a anunţat discuţii extinse cu magistraţii, după dezvăluirile despre mecanismele obscure prin care marile dosare de corupţie sunt tergiversate până la prescripţie sau sunt, pur şi simplu, blocate”, au transmis organizatorii protestului, într-un comunicat remis vineri Agerpres.

„Colindătorii” Declic vor scanda şi vor afişa mesaje de solidaritate cu magistraţii „curajoşi” care au luat deja atitudine sau care vin luni la Cotroceni pentru a discuta deschis cu preşedintele Nicuşor Dan despre problemele „grave” din Justiţie şi despre atacurile la adresa independenţei sistemului, se menţionează în comunicatul citat.

„Preşedintele României are datoria morală să transmită un semnal ferm că dezvăluirile despre abuzurile din Justiţie nu vor fi ignorate. Tăcerea şi lipsa de reacţie îi încurajează pe cei care vor să captureze sistemul. Fără o intervenţie clară şi coordonată din partea decidenţilor, riscul de a pierde independenţa Justiţiei devine real şi iminent”, a declarat Denisa Soare, coordonatoarea acţiunii Declic, potrivit comunicatului.

Protestul de la Cotroceni vine în completarea coregrafiei din Piaţa Victoriei – ”Bolojan, te sună România!” – şi a iniţiativei civice prin care aproape 200.000 de cetăţeni cer reformarea Justiţiei.

***
Preşedintele Nicuşor Dan i-a invitat pe toţi magistraţii care vor să reclame problemele din sistem la o discuţie „fără limită de timp”, luni, 22 decembrie, începând cu ora 10:00.

„Când 200 de magistraţi spun că este o problemă de integritate în sistemul de justiţie, lucrurile sunt foarte serioase. Invit toţi magistraţii care vor să reclame probleme în sistemul de justiţie la o discuţie fără limită de timp, luni, 22 decembrie, începând cu ora 10:00”, anunţa pe 11 decembrie şeful statului.

Iniţiativa sa a venit după ce câteva sute de procurori şi judecători, printre care se numărau şi câţiva pensionari, au semnat un mesaj de susţinere pentru magistraţii care au avut curajul să facă dezvăluiri în reportajul Recorder despre problemele din sistemul judiciar.

Miercuri, preşedintele Nicuşor Dan a informat că în jur de 10 – 12 magistraţi au solicitat să fie prezenţi la întâlnirea pe care o va organiza la Palatul Cotroceni, menţionând că şi-a dorit să dea ocazia şi celor acuzaţi să se apere.

„Invitaţia pentru luni dimineaţă a fost pentru oameni care vor să semnaleze probleme de integritate în Justiţie şi aici vreau să fac o nuanţă – e posibil că noi nu am fost suficient de precişi, n-am spus dacă o să fie, eu am subînţeles, că e public, e posibil să fie oameni care să nu vrea să îşi asume public şi atunci o să fie şi o întâlnire care să fie în regim confidenţial. Pe de altă parte, dacă se fac acuze în spaţiul public, e normal ca cei care sunt acuzaţi să aibă posibilitatea să răspundă şi le voi da, de asemenea, această posibilitate. Vreau să fie o dezbatere în societate pe situaţia Justiţiei”, a explicat şeful statului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite